Kolejnym etapem pieszej wędrówki była Przeprośna Górka, gdzie znajduje się Sanktuarium pw. św. Ojca Pio. Tam szydłowieckich pielgrzymów przywitali m.in. przewodnik radomskiej pielgrzymki ks. Mirosław Kszczot (niegdyś wikariusz szydłowieckiej parafii) oraz ks. Albert Warso, pochodzący z Jastrzębia. Przeprośna Górka to już tradycyjnie miejsce, gdzie pielgrzymi przepraszają się za wszystkie nieprzyjemności, które sprawili sobie nawzajem podczas tygodniowej pielgrzymki. Człowiek jest tylko człowiekiem, a każda nieprzyjemność zawsze wynika ze zmęczenia fizycznego, jak również psychicznego.

Po postoju szydłowieckiej grupie pozostała ostatnia prosta na same Aleje Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, gdzie już bardzo dokładnie widoczna była wieża jasnogórskiego klasztoru.

Jak zwykle Aleje NMP to miejsce niesamowitej radości. Radości, że doszło się całym i zdrowym do celu. Młodzież jak zwykle spisała się wyśmienicie i pokazała, że szydłowiecka grupa jest znakomicie roztańczona i rozśpiewana.

Na Alejach na pielgrzymów czekały ich rodziny i przyjaciele, przyjechał również ks. Witold Witasek były już wikariusz szydłowieckiej parafii, od niedawna proboszcz w Ruskim Brodzie. Nie zabrakło także ks. Pawła Bańkowskiego, pochodzącego z Szydłowca.

Tuż przed Alejami do pielgrzymów pieszych dołączyli również szydłowieccy rowerzyści pod przewodnictwem burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego. 

Przed jasnogórskie wały na czele grupy szła para nowożeńców – Marta i Rafał Nowakowie, wieloletni pielgrzymi, którzy także w tym roku szli cały tydzień.

Nie zabrakło także wyjścia do pielgrzymów ks. arcybiskupa Wacława Depo metropolity częstochowskiego, pochodzącego z Szydłowca. Ks. arcybiskup wszystkich serdecznie pozdrowił, a także pobłogosławił. Przywitał się również z pielgrzymami rowerowymi.

Z jasnogórskich wałów szydłowiecką pielgrzymkę witali: ks. Mirosław Kszczot oraz pochodzący z Szydłowca paulin o. Longin Bekiel, na szczycie byli również: biskup radomski ks. Henryk Tomasik, pochodzący z Woli Korzeniowej ks. Lesław Gwarek, a także były wikariusz parafii na Szydłówku ks. Robert Kowalski.

Po przywitaniu pielgrzymi z pieśnią (poniżej tekst piosenki na wejście) na ustach udali się przed oblicze cudownego jasnogórskiego obrazu, by tam w chwili ciszy i skupienia powierzyć wszystkie swoje troski i błagania Matce Boskiej Częstochowskiej. 

Po raz pierwszy od wielu lat na Jasnej Górze pielgrzymów przywitał deszcz, który z każdą godziną stawał się silniejszy. Już w trakcie wieczornej mszy na jasnogórskich błoniach pielgrzymi stali w strugach deszczu, najgorzej zrobiło się jednak podczas wyjazdu z Częstochowy. Oberwanie chmury, ściana deszczu, silny wiatr, grzmoty i tak przez kilkadziesiąt kilometrów. Na szczęście wszyscy cali i zdrowi wrócili do domu.

XII Piesza Pielgrzymka Dekanatu Szydłowieckiego na Jasną Górę przeszła do historii, pielgrzymi czekają już jednak na następną, która już w przyszłym roku. Przewodnikiem tegorocznej pielgrzymki już po raz piąty był ks. Andrzej Kania, w tym roku miał również silną grupę wsparcia. Oprócz niego w pielgrzymce udział wzięli również: ks. Norbert Skawiński z Szydłowca, ks. Artur Fura z Pawłowa, ks. Bolesław Mikrut z Orońska, s. Edwarda z Szydłowca oraz alumni WSD w Radomiu: Paweł Łęcki, Przemysław Żmuda oraz Adam Frąk.

Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku za rok!

Portal Nasz Szydłowiec przez cały tydzień prowadził żywą relacją z szydłowieckiej pielgrzymki. Była relacja z wyjścia z Szydłowca, relacja z wyjazdu rowerzystów, relacja na żywo z trasy dzięki uprzejmości pielgrzyma Grzegorza Stefańskiego (na Facebooku), relacja na żywo ostatniego dnia (na Instagramie i Facebooku), ostatni etap relacji przedstawiamy dziś (obszerna fotorelacja z ostatniego dnia pielgrzymki). Miłego oglądania 🙂

OGLĄDAJ i LAJKUJ ZDJĘCJA NA FACEBOOKU

OBEJRZYJ i POBIERZ ORYGINALNY ROZMIAR