Kuchnia polowa, dobra grupa muzyczna, własny śpiewnik, w pełni zorganizowane pole namiotowe to wszystko odziedziczyłem po założycielu szydłowieckiej grupy ks. Wincentym Chodowiczu. Wcześniej nasza grupa wyruszała z Szydłówka prowadzona przez ks. Krzysztofa Śliwaka, a od ponad dziesięciu lat pielgrzymujemy z Szydłowca. Równie ważni w naszej grupie są pielgrzymi duchowi, którzy są zorganizowani w dwojaki sposób: Ci, którzy nie mogą wyjść z domu modlą się u siebie, a inni spotykają się w parafiach.

Będzie to już moja piątka pielgrzymka jako przewodnika grupy 24, cieszę się z tego bardzo, ponieważ nigdy nie przypuszczałem, że będę pielgrzymował w takim charakterze grupy namiotowej. Obserwując dzisiejszą indywidualizację życia to da się zauważyć, że każdy chce być troszkę sam, a zarazem w grupie i namiot stwarza taka możliwość. Po drugie to jest taka katecheza tego, że jesteśmy tutaj, dzisiaj, rozbijamy namiot, przynosimy sobie wodę, jemy zupę, a za chwilę gdzieś indziej i ten wysiłek zwijania i rozkładania namiotu jest też swoistą katechezą dla każdego pątnika.

Każdego roku czuję, że idę po raz pierwszy, ponieważ pojawiają się nowe pomysły. Każdego roku staramy się przygotować spektakularne, a zarazem symboliczne wejście na Jasną Górę. Raz były to duże litery JP2, innym razem słoneczniki, potem balony z osobistymi modlitwami. W tym roku chcemy zanieść feretron z naszą Matką Bożą Szydłowiecką, chcemy przez to wyrazić oddanie Matce Bożej na wzór św. Jana Pawła II, jednocześnie z nawiązaniem do hasła „Nie wstydzę się Ewangelii”.

W pielgrzymce fajne jest to, że zmieniają się ludzie. Przychodzą nowi funkcyjni, nowi pielgrzymi, dzieci dorastają, młodzeż zakłada rodziny. Już po raz trzeci wejdzie z nami małżeństwo w strojach ślubnych, ponieważ ich źródło miłości znajduje się na pielgrzymce. 

W kwestiach organizacyjnych będziemy mieć dwie zmiany noclegowe, ponieważ pola, które wcześniej zajmowaliśmy zostały oddane pod zasiew. Na szczęście inni gospodarze również bardzo chętnie przyjmą nas na swoim terenie.” – powiedział ks. Andrzej Kania, przewodnik grupy 24 z Szydłowca w audycji Radia Plus Radom.

 

Wszyscy Ci, którzy z różnych powodów nie mogą pójść niech pielgrzymują duchowo.

Zapisy w kancelarii parafialnej w Szydłowcu będą odbywały się od 1 sierpnia w godzinach pracy kancelarii: 9.00-10.00 i 16.00-17.00.

Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji pielgrzymki i o pomoc w jej organizacji.

Portal www.naszszydlowiec.pl jak zwykle będzie w miarę możliwości dokładnie relacjonował przebieg szydłowieckiej pielgrzymki. 

pielgrzymkazapowiedz1