Jak co roku ferie zimowe w Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek oraz w Regionalnym Centrum Biblioteczno – Multimedialnym obfitowały w liczne atrakcje. Różnorodność rozrywek sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie niezależnie od wieku.

W Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek dwukrotnie odbyły się „Warsztaty tworzenia biżuterii z makramy”, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonali bransoletki. Zajęcia poprowadziła Pani Ewa Ciesielska, która od lat zajmuje się tworzeniem rękodzieła. Pierwszy tydzień ferii zakończył koncert „Szydłowieccy Artyści Przeciw Nienawiści”. Idea koncertu zrodziła się spontanicznie, jako potrzeba wyrażenia niezgody na nienawiść, która coraz częściej gości w przestrzeni publicznej. Podczas koncertu wystąpili: Justyna Rochniak, Karina Czarnota, Kajetan Górlicki, Ernest Bąk, Aleksandra Wnuczek, Natalia Bielecka, Wiktoria Witkowska, Maciej Kołodziejski, Mateusz Lis, Tomasz Grzmil oraz zespół RAVEN BAND. W drugim tygodniu zorganizowane zostały „Warsztaty samodzielnego tworzenia kosmetyków naturalnych”, na których młodzież nauczyła się wykorzystywać do celów kosmetycznych produkty dostępne w kuchni. Każdy z uczestników stworzył swój własny, niepowtarzalny peeling do ciała, antyperspirant oraz balsam do ust. Nie mogło również zabraknąć tradycyjnej zabawy karnawałowej dla dzieci czyli Balu „U Świerszczyka”. Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta przyszli na bal przebierańców aby pomóc obudzić zamkowego Świerszcza mieszkającego pod podłogą. Dzięki wspólnej nauce „świerszczochodu” oraz zabawie, udało się dobudzić Świerszcza, więc wiosna na pewno niebawem nadejdzie. Zwieńczeniem tych dwóch tygodni było zorganizowane w szydłowieckim zamku „KaraOKe w Zamku” czyli muzyczne zakończenie ferii. Salę kameralną wypełniły dźwięki największych polskich oraz zagranicznych przebojów, dzięki którym przybyli mieszkańcy aktywnie włączyli się do zabawy. Podczas trwania zimowego wypoczynku przez cały ten czas odbywały się także zajęcia w Klubie Tańca Towarzyskiego „Zamek”, na których odbywała się nauka tańców latynoamerykańskich, standardowych oraz integracyjnych.

W ofercie Regionalnego Centrum Biblioteczno – Multimedialnego pod hasłem „Z nami nuda się nie uda” znalazły się przede wszystkim atrakcje dla najmłodszych. Ferie rozpoczęły się zajęciami manualnymi „Przez dziurkę od guzika”, podczas których dzieci tworzyły kolorowe kolaże z guzików, nakrętek, słomek oraz cekinów. Z kolei na zajęciach „Kolorowa wytwórnia” dzieci mogły dekorować naczynia ceramiczne i szklane. Dominującymi motywami były kwiaty i zwierzęta, choć niektórzy popuszczając wodze fantazji stworzyli kolorowe mozaiki. Poza warsztatami plastyczno – technicznymi nie mogło również zabraknąć zajęć literacko-muzycznych „Śpiewające wierszyki”, podczas których uczestnicy próbowali zmierzyć się z polską poezją dla dzieci oraz stworzyć własne kompozycje muzyczne do wybranych tekstów. Z racji zbliżającego się Święta Zakochanych, zajęcia „Serduszko dla Ciebie” poświęcone zostały tworzeniu kartek walentynkowych za pomocą różnych technik i materiałów.

Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek oraz Regionalne Centrum Biblioteczno – Multimedialne starały się tak przygotować program, aby zajęcia  stały się doskonałą alternatywą dla tych dzieci, które ferie zimowe spędzały w domu.