Z początkiem roku szkolnego funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu rozpoczęli działania w szkołach celem zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa, przypominali o najważniejszych zasadach w ruchu drogowym ale i nie tylko.W dniu 5 września br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży rozpoczęli spotkania w szkołach na terenie powiatu szydłowieckiego na temat bezpieczeństwa w szkole  oraz w drodze do i ze szkoły.

Podczas pogadanek, które przygotowali policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii wraz z dzielnicowymi poszczególnych rejonów służbowych przekazywane były najważniejsze zasady bezpieczeństwa w szkole jak również w drodze do szkoły i ze szkoły. Omówione zostały zasady zachowania się w przypadku zaczepiania przez
osobę nieznajomą oraz w przypadku napotkania agresywnego psa.

Dotychczas funkcjonariusze odwiedzili szkoły w Szydłowcu PSP nr 1, Woli Lipienieckiej, Gąsawach Rządowych oraz Nowym Dworze. Policjanci będą sukcesywnie odwiedzać szkoły i przedszkola na terenie powiatu szydłowieckiego, gdyż bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest priorytetem policjantów.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10- letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).
Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

st. sierż. Marlena Skórkiewicz