Nie tylko w Polsce. Od początku tego roku instrumenty z szydłowieckiego muzeum znajdują się w obiegu międzynarodowym.

Szydłowieckie złóbcoki, skrzypce, basy, harmonie, bębny czy tarapaty można oglądać na całym świecie, otwierając portal www.instrumenty.edu.pl, prezentujący instrumenty muzyczne i narzędzia dźwiękowe wykorzystywane w praktyce na terenie całej Polski od XVIII po XXI wiek. Strona jest dwujęzyczna (język polski i angielski), ma charakter popularyzatorski i edukacyjny, spełniając jednocześnie wymagania specjalistów i naukowców. W dniu jego uroczystej inauguracji, która odbyła się 17 marca 2015 roku w Warszawie, liczba wejść na ów serwis internetowy wynosiła już ponad 55 tys. (w tym 3 tys. użytkowników stałych).

Koordynator powstałego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego portalu – Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, mógł zrealizować go dzięki współpracy z szydłowieckim muzeum. Muzeum też zostało partnerem strategicznym w projekcie. Na portalu instrumenty i narzędzia muzyczne z Szydłowca zajmują miejsce czołowe – tak w znaczeniu ich wartości dokumentacyjnej, historycznej, jak liczebności i różnorodności; wraz z Kolekcją Sobieskich, która od grudnia 2014 r. jest w posiadaniu szydłowieckiego muzeum – ze względu na jej znaczenie wyodrębnioną w portalu w osobnej zakładce, stanowią większą część jego „zawartości”. Portal – prezentujący także instrumenty z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz z Muzeum Narodowego w Poznaniu, pozwolił na wprowadzenie polskiego instrumentarium do międzynarodowej bazy MIMO (Musical Instrument Museums Online – Muzea Instrumentów Muzycznych Online). Najstarszy obiekt prezentowany na www.instrumenty.edu.pl, to szydłowieckie złóbcoki z 1705 r.

Jesienią muzeum planuje otwarcie się dla zwiedzających „w nowej odsłonie” – zakończy się I etap realizacji wieloetapowego programu rozwoju muzeum (realizacja nowych eskpozycji stałych, czasowych, stworzenie nowego holu recepcyjnego i wyposażenie magazynów). Etapy kolejne to budowa nowej siedziby muzeum przy ul. Kąpielowej, stworzenie ekspozycji instrumentów i ekspozycji historycznych w komnatach obecnie użytkowanych przez administrację, pracowników merytorycznych, magazyny, wreszcie pozyskanie II piętra skrzydła wschodniego zamku, gdzie w perspektywie muzeum planuje prezentację historii Szydłowca na bazie cennych muzealiów ze zbiorów własnych oraz wyposażenie komnat w depozyty z innych muzeów: obrazy i rzemiosło artystyczne z epoki świetności zamku, a więc wypełnienie komnat urodą i treścią adekwatną do charakteru pomagnackiej rezydencji.

Pozyskanie pomieszczeń II piętra skrzydła wschodniego (w tym Sali Kominkowej), nie tylko zapewniłoby właściwe zabezpieczenie muzealnych zbiorów. Użytkowanie przez muzeum wspomnianej Sali Kominkowej wraz jej zapleczem – pomieszczeń, które administrowane są przez Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu, pozwoliłoby na swobodną realizację lekcji muzealnych, warsztatów, koncertów i spotkań. Urzeczywistnienie ostatniego etapu zależeć będzie od decyzji Rady Miasta i Gminy Szydłowiec.

W świecie muzycznym słowa: „Szydłowiec” i „polski ludowy instrument” stają się synonimem. Muzeum jest jednym z najważniejszych ambasadorów miasta, decydujących o tym, w jaki sposób jest ono postrzegane w szerokiej skali, w skali Polski i na muzycznej mapie Europy.

instrumentywobiegu1

Fotografie W. Kielichowski: XIX-wieczny bębenek z Kocudzy oraz złóbcoki z 1705 ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu witają użytkowników portalu www.instrumenty.edu.pl całego świata