Sejm w nocy, z czwartku na piątek (z 17 na 18 września) głosował ustawę o ochronie zwierząt.

Autorem ustawy jest sam prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który zastosował dyscyplinę partyjną, czyli każdy poseł Zjednoczonej Prawicy powinien zagłosować za przyjęciem ustawy.

Okazało się, że nocne głosowanie przyniosło rozłam. Posłowie Zbigniewa Ziobro z Solidarnej Polski (koalicjanta PiSu) byli przeciwni ustawie. Posłowie Jarosława Gowina z Porozumienia (kolejny koalicjant) wstrzymali się od głosu.

Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z RMF FM stwierdził nawet, że koalicji już nie ma, że PiS będzie tworzył rząd mniejszościowy, a minister rolnictwa Ardanowski powinien „posprzątać swoje biurko”, ponieważ nie ma dla niego już miejsca w rządzie.

15 posłów zagłosowało przeciw nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in zabrania hodowli zwierząt futerkowych i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Wśród tej piętnastki poseł Agnieszka Górska, przedstawicielka ziemi szydłowieckiej, która po nocnej niesubordynacji została zawieszona w prawach członka partii.

W internecie możemy przeczytać o poważniejszych konsekwencjach w stosunku do nieposłusznych posłów. Nad wyrzuceniem posłów z partii może dyskutować komitet polityczny partii, który póki co nie zebrał się.

Agnieszka Górska może również stracić przywództwo w strukturach powiatowych Prawa i Sprawiedliwości, która jak wiemy szefuje na naszym terenie od wielu lat.

Sytuacja w partii jest nieciekawa. Możliwe są przyspieszone wybory parlamentarne, a poseł Agnieszka Górska może mieć od dziś pod górkę w PiSie. Radosław Fogiel wicerzecznik PiS stwierdził na antenie Radia Plus, że posłowie znali konsekwencje głosowania przeciw i powinni być tego świadomi.

W internecie wiele komentarzy. Jedni biją brawo poseł Górskiej pisząc „jedna z niewielu, która stanęła po stronie rolników”. Inni krytykują, przypominają wypowiedź video sprzed pięciu lat w której poseł Górska była przeciwna fermom zwierząt futerkowych. TUTAJ 

Póki co nie znamy konkretnych powodów takiego głosowania.

Obserwujemy sytuację razem z Wami.