Ubiegły rok był dla Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu okresem konsekwentnego rozwoju bazy czytelniczej oraz zasobów księgozbioru. Instytucja ta od kilku lat uczestniczy w programie finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Bibliotekę Narodową. W jego ramach realizowana jest część zakupów książkowych. Zwiększone nakłady na ten cel, w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do wzrostu zainteresowania biblioteką.

Rok 2023 zakończony został z bilansem 215 aktywnie wypożyczających czytelników, co dla ciągle rozwijającej się placówki, jest najlepszym z dotychczasowych wyników. Księgozbiór liczy już ponad 5 tysięcy pozycji i od kilku lat zwiększa się średnio o ponad 400 publikacji rocznie. Przekłada się to na liczbę wypożyczeń, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przekroczyła 6 tysięcy.

Do biblioteki zapisuje się coraz więcej młodych osób, które odwiedzają ją dość często i rzeczywiście sporo czytają.

Ubiegłoroczny rekord wypożyczeń, to 130. Właśnie tyle książek przeczytała jedna z czytelniczek.

Jakie książki wybierane są najchętniej?

Z konkretnych tytułów, największą popularnością cieszyły się dwie pozycje: Piastunka róż Katarzyny Michalak oraz Wrocławskie tęsknoty Moniki Kowalskiej. Obie zostały wypożyczone po 11 razy. Najchętniej wypożyczanym autorem była wspomniana już Monika Kowalska, której kolejne książki: Lwowska kołysanka oraz Pozdrowienia z Wrocławia, również znalazły się w czołówce, osiągając pułap 10 wypożyczeń. Tyle samo razy sięgano, po najpopularniejszą publikację z nurtu literatury faktu, a była nią książka 7736 km pomiędzy Koreą Południową
a Polską – Mijin Mok.

Zwiększająca się liczba czytelników w wieku 15-18 lat powoduje, że proporcja wypożyczeń będzie jednak ulegała stopniowej zmianie.

Warto przy tej okazji dodać, że biblioteka ma obecnie do czynienia z bardzo dużą rozpiętością wiekową czytelników. Najmłodszy, na którego zostało utworzone konto biblioteczne, ma zaledwie
4 miesiące, najstarszy zaś liczy sobie 80 lat.

Info i foto: Starostwo Powiatowe w Szydłowcu