Pracownia prowadzić będzie działania edukacyjne i kulturalne popularyzujące historię miasta i regionu. Działać będzie w strukturze Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek.

Pracownię można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00, wejście do Pracowni przez wejście główne do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

PRACOWNIA HISTORII SZYDŁOWCA utworzona została w szydłowieckim zamku w ramach projektu kluczowego pn. „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”, realizowanego w latach 2011-2014.

Proces tworzenia Pracowni Historii Szydłowca zapoczątkowała uchwała Rady Miejskiej w Szydłowcu podjęta w 2007 roku na uroczystej Sesji zorganizowanej z okazji 580.lecia lokacji Szydłowca..

W 2009 roku ówczesny burmistrz Szydłowca p. Andrzej Jarzyński powołał Zespół Projektowy Pracowni Historii Szydłowca. W tym też roku pierwszy wystosowany został apel do mieszkańców Szydłowca z prośbą o pomoc w tworzeniu Pracowni.

Prace nad utworzeniem Pracowni Historii Szydłowca kontynuował i wspierał finansowo Burmistrz Szydłowca Pan Artur Ludew oraz Rada Miejska w Szydłowcu obecnej kadencji.

W odpowiedzi na wystosowane apele, w latach 2009-2017 mieszkańcy Szydłowca przekazali ponad 200 eksponatów związanych z dziejami Szydłowca: rodzinne pamiątki, dokumenty, fotografie, przedmioty codziennego użytku. Obiekty eksponowane w Pracowni pochodzą również z Izby Pamiątkowej Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II w Szydłowcu oraz z kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu.

Dzięki uprzejmości ks. Adama Radzimirskiego Proboszcza Parafii św. Zygmunta możemy Państwu zaprezentować: szaty liturgiczne: – haftowany Ornat i Stułę z XV wieku, pochodzące z XVIII wieku: Krucyfiks ,Puszkę na komunię, , oraz XIX wieczny Kielich z pateną, z wygrawerowaną dedykacją „ Dla swojego Kościoła parafianie Szydłowieccy na Pamiątkę Jubileuszu Ks. A. Malanowicza Proboszcza naszego w r.1889 „

Pierwszą osobą, która odpowiedziała na nasz apel była Pani Barbara Kustra z Szydłowca, która przekazała do Pracowni wiele cennych, rodzinnych dokumentów min. Świadectwo Majsterstwa dla Adama Rogólskiego ( dziadka p. Barbary) wydane w 1902 roku przez „Urząd Starszych Zgromadzenia Kowali w Mieście Szydłowcu, Końskiego Powiatu”.

Dzięki uprzejmości Zarządu Wspólnoty Lasów Poszczególnych Obywateli Miasta Szydłowca prezentujemy w salonie Księżnej Anny Sapieżyny zeskanowane fragmenty pochodzącego z 1821 roku Wyciągu z Aktów Notarialnych Szydłowieckiego Kancelisty Przechowywanych w Opatowskim Notarialnym Oddziale, opisującym Przywileje Miasta Szydłowca, w którym księżna Sapieżyna przekazała mieszkańcom Szydłowca, wyznania chrześcijańskiego grunty leśne na obrzeżach Szydłowca. Potomkowie tych mieszańców zrzeszeni we Wspólnocie gospodarują nadal przekazanymi wówczas gruntami.

Przekazane do Pracowni Historii Szydłowca obiekty pochodzą głównie z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Wyeksponowane zostały w kliku grupach tematycznych ilustrujących życie mieszkańców Szydłowca, z wyodrębnieniem: obiektów dotyczących szkolnictwa i rzemiosła szydłowieckiego, Żydów szydłowieckich, okresu II wojny światowej oraz życia mieszkańców wsi z okolic Szydłowca. Odrębne miejsce znalazły również eksponaty pochodzące z kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu.

Pracownia wyposażona została w tablice opisujące historię Szydłowca i najważniejsze obiekty zabytkowe miasta oraz wykonaną w ramach projektu kluczowego makietę Szydłowca.

Ze względu na małą powierzchnię ekspozycyjną, nie wszystkie przekazane obiekty zostały zaprezentowane na wystawie, wszystkie zostały zinwentaryzowane i wykorzystane zostaną w bieżącej pracy Pracowni. Planujemy powiększyć powierzchnię wystawową Pracowni o kaplicę w zachodnim skrzydle zamku i tam wyeksponować pozostałe obiekty.

Otwarcie pracowni Historii Szydłowca odbyło się 8 lutego 2017 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, zorganizowanej z okazji Jubileuszu 590.lecia Szydłowca. Burmistrz Szydłowca P. Artur Ludew oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Szydłowcu Pan Marek Artur Koniarczyk wręczyli Dyplomy Uznania osobom, które przekazały obiekty do Pracowni Historii Szydłowca

Osoby, instytucje, które przekazały eksponaty do Pracowni Historii Szydłowca: Ks. Adam Radzimirski, Proboszcz Parafii św. Zygmunta w Szydłowcu, Ewa Świercz, Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu, Jarosław Nowak– Prezes Zarządu Wspólnoty Lasów Poszczególnych Obywateli Miasta Szydłowca, Sława Lorenc – Hanusz, Marzanna i Zenon Bednarczykowie, Mirosława i Mariusz Rafał Majewscy, Ewa i Krzysztof Gawrońscy, Alina i Jan Depo, Irena i Ryszard Szparagowie, Barbara Kustra , Marian Frąk, Sylwester Franciszek Madej, Jerzy Turek, Władysław Herka, Leszek Ruzik, Stanisław Koneczny, Tomasz Jakubowski, Zofia Liszka, Ewa i Waldemar Sobutka, Mirosław Kamienik, Florczyk Barbara, Figarski Kazimierz, Adamczyk Janina, Zenon Łabęcki, Komar Mariusz, Zofia Misztal, Elżbieta Kucfir, Marian Zimnicki, Zofia Pawlak, Zofia Skowronek, Elżbieta Nowak, Józefa Cender.

TUTAJ foto z otwarcia Pracowni Historii Szydłowca

info: Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”

foto: www.naszszydlowiec.pl