Przez cały świąteczny wtorek 2 maja szydłowiecki Rynek Wielki był kolorowy i smakowity, a to wszystk za sprawą straganów, które wystawili sprzedawcy. Pomimo zmiennej pogody było również gwarno, ale i modlitewnie, ponieważ punktualnie o godzinie 12 rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa w kościele św. Zygmunta. 

Bezpośrednio po uroczystościach w kościele burmistrz Szydłowca dokonał oficjalnego otwarcia XV Szydłowieckich Zygmuntów, w swoim treściwym przemówieniu podkreślił jak bardzo to święto wpisało się już w Szydłowiec i jak wiele wyzwań stoi przed szydłowieckim samorządem. Przy okazji oficjalnego otwarcia burmistrz Artur Ludew wręczył specjalne certyfikaty młodzieży, która szkoliła się w ostatnim czasie do roli przewodników po Szydłowcu. Nie zabrakło również pamiątkowej fotografii z panami o imieniu Zygmunt, co jest już tradycją. 

Kiermasz odpustowy trwał w najlepsze, ale to co najciekawsze miało dopiero nadejść. Zanim jednak koncert finałowy, to o godzinie 17.oo na scenie pojawili się raperzy Zjednoczony Ursynów i TADEK – Tadeusz Polkowski, którzy wystąpili przed szydłowiecką publiczność z okazji Święta Flagi, które również wypada 2 maja. Przedstawiciele nurtu muzycznego zwanego hip-hopem zagrali swoje kawałki traktujące o miłości do Ojczyzny, patriotyźmie, opowiadający kwestie historyczne. Szczególnie TADEk starał się wejść z jeszcze nielicznie zgromadzoną publicznością w coś w rodzaju polemiki historycznej. Co sądząc po reakcjach podobało się szydłowieckiej publiczności. 

Następnie na scenie pojawił się młody zespół BLACK RADIO z Łodzi. Tutaj był już niesamowity rock’n’rollowy power, chłopaki z zespołu porwali szydłowiecką młodzież do zabawy pod samą scenę. Dziewczyny piszczały, śpiewały piosenki, a wszyscy żywiołowo reagowali kiedy wokalista zapraszał ich do wspólnego śpiewania. Był to znakomity przedsmak tego co dopiero miało się wydarzyć na szydłowieckiej scenie. 

Mowa tutaj o gwieździe wieczoru czyli znanym w całej Polsce zespole Poparzeni Kawą Trzy. Band złożony w dużej mierze z dziennikarzy Radia Zet czy RMF od samego wejścia na scenę rozgrzał szydłowiecką publiczność, tak że nie straszny był jej chłodny tamtego dnia wieczór.”Okrutna zła i podła”, „Kawałek do tańca” czy „Byłaś dla mnie wszystkim” m.in te hity zostały chóralnie odśpiewane przez setki gardeł (może i więcej), które zgromadziły się na Rynku Wielkim. W rozmowie z portalem Nasz Szydłowiec Roman Osica wokalista zespołu przyznał, że koncert był rewelacyjny. Dodał, że był to ich pierwszy plenerowy koncert w tym sezonie i takiego startu życzy każdemu. Nie ma się co dziwić, bo publiczność dawała czadu równo z zespołem. Po samym koncercie artyści jeszcze długo rozdawali autografy i pozowali do zdjęć. Trzeba przyznac, że zaproszenie zespołu Poparzeni Kawą Trzy to był strzał w „10”!

Kiedy już Szydłowiec ochłonął przyszedł czas na spokojniejszy dzień 3 maja, który rozpoczął się o godzinie 9.oo turniejem piłki nożnej. O godzinie 10.oo  przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, złożono kwiaty i wygłoszono okolicznościowe przemówienia z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Później już oczekiwania na spore emocje sportowe czyli start Biegu Zygmuntów, który w tym roku ani w deszczu ani w upale, tylko w bardzo dobrej dla biegaczy pogodzie. Rywalizacja naprawdę znakomita i co najważniejsze wszyscy ukończyli swój bieg, dzięki czemu na szyi każdego uczestnika zawisł „zygmuntowski” medal. 

Wieczorem na spokojnie Ci, którzy pojawili się na Rynku Wielkim wysłuchali występów uczennic Pracowni Muzycznej „Piano”, zobaczyli pokazy taneczne w wykonaniu formacji Mini Flash 2 i grupy tanecznej Dance Project. Na finał wszyscy zachwycaliśmy się wykonaniami piosenek podczas recitalu Anny Bębenek oraz recitalu Dariusza Bernatka. 

Warto dodać, że przez te świąteczne dni, gościliśmy w Szydłowcu delegacje z miast partnerskich: z Beynes (Francja) oraz z Turdy (Rumunia). Przedstawiciele tych miast uczestniczyli w uroczystym otwarciu, przygotowany był dla nich poczęstunek i spotkanie integracyjne. Złożyli również kwiaty pod pomnikiem Kościuszki. Sympatycznym akcentem był moment, kiedy mer Beynes Alain Bricault łamaną polszczyzną przywitał mieszkańców Szydłowca, mówiąc m.in że Beynes lubi Szydłowiec 🙂 

XV Szydłowieckie Zygmunty już za nami! Śmiało można powiedzieć, że pod różnymi względami były to jedne z najlepszych Zygmuntów w historii Szydłowca!

Poniżej łapcie wszystkie materiały, które przygotowaliśmy dla Was podczas tegorocznego święta miasta: 

Koncert finałowy XV Szydłowieckie Zygmunty (foto)

obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja (foto)

Bieg Zygmuntów (foto)

WSZYSTKIE relacje video, które przygotowaliśmy z okazji XV Szydłowieckich Zygmuntów

 

Temat XV Szydłowieckich Zygmuntów poruszył na zorganizowanej 10 maja konferencji prasowej burmistrz Szydłowca Artur Ludew. Burmistrz wyraził swoje zdanie na temat przebiegu tegorocznego święta miasta, mówił o tym, że Urząd Miejski myśli o wprowadzeniu zmian podczas organizacji kolejnych „Zygmuntów”. Ze strony dziennikarzy nie zabrakło pytań o miasta partnerskie, które gościły w Szydłowcu, oraz o szczegóły wizyty burmistrza Ludwa we Francji w mieście Beynes. 

Całość konferencji w naszym materiale poniżej: 

TUTAJ