W słowie wstępu do albumu Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki pisze m.in tak: „…Dziś, w dobie digitalizacji, stara klisza ustąpiła miejsca popularnej „cyfrówce”. Mam jednak nadzieję, że szlachetna pasja kolekcjonowania zdjęć z historią w tle będzie nadal pielęgnowana…Album dedykuję mieszkańcom powiatu szydłowieckiego, ich rodzinom, a szczególnie młodemu pokoleniu, dla którego ukazana na kartach tego wydawnictwa rzeczywistość jest już światem minionym, odległym i zapomnianym…”

Album podzielony został na sześć części, dzięki którym zdjęcia możemy oglądać z zachowaniem tematyki.

I tak mamy rozdział przedstawiający nam ludzkie twarze i sylwetki od roku 1900 do 1960. W kolejnym autorzy zawarli mieszkańców powiatu pozujących do zdjęć we własnych ogrodach, na rynku, na tle zabytków. Rozdział trzeci to zagłębienie się w życie szkolne i zawodowe mieszkańców. Mamy tutaj wiele zdjęć klasowych czy wprost z zakładów pracy. Kolejnym bardzo ważnym etapem tego albumu są zdjęcia z uroczystości rodzinnych, religijnych oraz państwowych. Okazuje się, że ludzie z dawnych lat również bardzo ochoczo uczestniczyli w życiu publicznym swoich miejscowości.Piąty rozdział to wędrówka po całym powiecie, przedstawiona zdjęciami, które nie zostały ubrane w klamry żadnej kategorii. Ostatnim rozdziałem są zdjęcia na bryczkach, na rowerach, w samochodach. Ciekawa ta szydłowiecka wędrówka przez pokolenia…

Poniżej w galerii przedstawiamy dosłownie malutki fragment tego albumu, który dostępny będzie w szydłowieckich bibliotekach. 

„…Chce się poszukać jeszcze zdjęć, wspomnień, dokumentów. Porozmawiajmy przy rodzinnym stole i wymieńmy się historyjkami ze swojego podwórka. Niech ta podróż trwa…” – takie są ostatnie słowa napisane w tym albumie.

Zachęcamy do zapoznania się z tą stroną internetową – Cyfrowe Archiwum Powiatu Szydłowieckiego

{phocagallery view=category|categoryid=265|limitstart=0|limitcount=20|imageordering=5}