Władysław Malecki urodził się 3 stycznia 1836 w Masłowie a zmarł 5 marca 1900 w Szydłowcu.

Polski malarz i rysownik – po studiach w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Christiana Breslauera (1852-1856) pracował jako dekorator teatralny. Uzyskanie stypendium rządowego umożliwiło mu wyjazd do Monachium i dalsze studia w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (1866-1868). W Monachium pozostał do roku 1880. Podczas licznych podróży po Bawarii, wędrówek po Alpach, Tyrolu i podczas wyjazdów do kraju malował pejzaże, które wystawiał, m.in. w Warszawie, Krakowie, we Lwowie oraz w Monachium, Wiedniu, Berlinie i w Londynie, gdzie w 1874 zdobył złoty, a w 1877 srebrny medal. Jego sukcesy skończyły się po powrocie do kraju w roku 1880. Początkowo mieszkał w Warszawie, później kilkakrotnie zmieniał miejsca pobytu, aż w 1898 osiadł w Szydłowcu, gdzie dzięki życzliwości tamtejszego burmistrza otrzymał bezpłatne mieszkanie w ratuszu. Ciężko chory i zapomniany zmarł w biedzie. Pozostawił kilkaset obrazów i rysunków rozprzedanych na licytacji w 1901 roku.

„Pejzaż z okolic Szydłowca” – to obraz noszący wszelkie znamiona charakteryzujące malarstwo Maleckiego z lat 90. XIX w., powstał prawdopodobnie w czasie pomieszkiwania Maleckiego w szydłowieckim ratuszu. O szczegółach dotyczących zakupionego obrazu, jak też o malarstwie W. A. Maleckiego opowiadać będzie Alojzy Oborny specjalista od malarstwa polskiego XIX/XX wieku, autor katalogu oraz pierwszej monograficznej wystawy poświęconej W.A. Maleckiemu. Jego wykład zatytułowany „Władysław Aleksander Malecki. Poeta pejzażu” oraz na recital wokalny solistki Opery Narodowej Magdaleny Idzik (mezzosopran), której przy fortepianie towarzyszyć będzie Katarzyna Kozło zainaugurują projekt „Malecki. Urzeczeni Pejzażem” w środę 16 marca 2016 roku o godzinie 19.00, w Sali Kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. W programie koncertu znajdą się utwory inspirowane urodą natury i krajobrazu autorstwa takich kompozytorów jak: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Ignacy Jan Paderewski, Domenico Scarlatti, Louis Claude Daquin, Robert Schuman, Claude Debussy, Carlos Guastavino. Wydarzenie będzie prowadził Leszek Ślusarski.

Kolejnymi wydarzeniami z cyklu „Malecki. Urzeczeni pejzażem” będą:

  •  Konkurs fotograficzno-plastyczny dla dzieci i młodzieży „Szydłowiec w perspektywie. Impresja pejzażu” (marzec – czerwiec 2016)
  • Wystawa pokonkursowa „Szydłowiec w perspektywie. Impresja pejzażu” (czerwiec 2016)
  •  „Z materii krajobrazu. Collage organiczny” warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży (lipiec – sierpień 2016)
  •  „Malecki. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku” – lekcja muzealna