Od września 2020 roku dzięki inicjatywie nauczyciela wychowania fizycznego Grzegorza Nowaka oraz aprobacie Krzysztofa Ubysza – dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła w Szydłowcu i gminy Szydłowiec, podpisane zostało porozumienie realizujące program Siatkarskie Ośrodki Szkolne w szydłowieckiej szkole.

Warunkiem objęcia szkoły programem SOS było posiadanie odpowiedniego zaplecza treningowego, nauczyciela z uprawnieniami trenerskimi siatkówki oraz osiąganie wysokich wyników w tej dyscyplinie sportowej.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu już od wielu lat osiąga bardzo dobre wyniki w piłce siatkowej. Uczniowie każdego roku uczestniczą w półfinałach i finałach między powiatowych Ziemi Radomskiej, a w 2018  wzięli udział w XX Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Płocku, gdzie udało się zająć bardzo wysokie 5 miejsce.

Od września 2020 roku prowadzone są zajęcia SOS z jedną grupą jako akademia dla klas 4-6, od przyszłego roku powstanie druga grupa starsza tzw. młodziczek. Dla młodych siatkarek jest to okazja do zaprezentowania się i osiągania wysokich wyników, podczas udziału w turniejach i zawodach sportowych oraz konsultacjach, na których wybierana jest kadra wojewódzka najlepszych zawodniczek.

W Szydłowcu coraz lepiej działa szkolenie w ramach siatkówki. Prężnie działa Rodzinna Akademia Sportu, które drużyna kobieca RAS6 Szydłowiec występuje w Świętokrzyskiej III Lidze Piłki Siatkowej Kobiet.

Wiele młodych siatkarek po skończeniu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 często kontynuuje swoją przygodę z siatkówką w rozgrywkach ligowych i amatorskich.