„Radosne Nutki” z Mirowa, wystąpiły na dożynkach województwa mazowieckiego w Ciechanowie. Śpiewem dziękowały Bogu i rolnikom za dary ziemi, za tegoroczny plon. 

Wspaniałe Święto Plonów. Wieńce, które bez wątpienia można nazwać dziełami sztuki, liczne delegacje, piękna Msza Święta, pachnący chleb, występy zespołów ludowych, a wśród nich nasze „Radosne Nutki”, koncert zespołu Varius Manx i Kasi Stankiewicz oraz Ani Dąbrowskiej- tak w skrócie można opisać przebieg uroczystości dożynkowych województwa mazowieckiego, w których uczestniczyliśmy.

„Nutkowa Rodzinka” udała się w niedzielę 8 września na Dożynki Województwa Mazowieckiego do Ciechanowa, które zgromadziły tego dnia mazowieckich rolników. Towarzyszyli jej przedstawiciele władz samorządowych Gminy Mirów: wójt Artur Siwiorek, sekretarz Marek Łuszczek, rodzice dzieci oraz opiekunowie zespołu: Elżbieta Kuźdub i Jan Ulewiński.

Mimo deszczowej pogody reprezentanci kilkudziesięciu gmin z całego województwa mazowieckiego pojawili się na zamkowych błoniach. W uroczystościach dożynkowych uczestniczyły m.in. delegacje z całego Mazowsza, zaproszeni goście, liczni mieszkańcy miasta i okolic. Korowód dożynkowy przeszedł z placu Jana Pawła II na błonia zamkowe. Tam odprawiona została uroczysta Msza Św., odśpiewano hymn państwowy oraz przeprowadzono ceremonię dzielenia się chlebem. Starosta i starościna dożynkowi przekazali na ręce marszałka Adama Struzika, prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego oraz starosty ciechanowskiego Joanny Potockiej-Rak symboliczny bochenek chleba, wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż. Marszałek, prezydent miasta i starosta powiatu podzielili się nim z uczestnikami Święta Plonów. Podczas uroczystości wręczono nagrody na najpiękniejsze wieńce.

Na uczestników dożynek czekało wiele atrakcji w tym konkursy, wystawy okołorolnicze. Mogliśmy skosztować tradycyjnej kuchni mazowieckiej. Nie zabrakło koncertów – na scenie wystąpiły zespoły ludowe: „Jabłoniacy”, Ludowy Zespół Artystyczny „Ciechanów” oraz nasz Dziecięco- Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Radosne Nutki”. Gwiazdą wieczoru był zespół Varius Manx i Kasia Stankiewicz oraz Ania Dąbrowska. Wieczorem Nutki uczestniczyły w znakomitym koncercie zespołu Varius Manx. Urzeczone osobowością i umiejętnościami jego wokalistki, po każdym z utworów serwowały ogromny aplauz, który przyciągnął jej uwagę. Nazwała je „Grupą xD” i podczas koncertu słała w ich kierunku miłe pozdrowienia i gesty.

Dożynki były prawdziwym świętem mazowieckiego rolnictwa, regionalnej kuchni i folkloru. Były okazją, by wspólnie podziękować rolnikom za ich wytrwałość i ciężką pracę. Serdecznie dziękujemy Panu Marszałkowi Adamowi Struzikowi za zaproszenie.

Info: Elżbieta Kuźdub