Kiedy rozpoczynali organizację Szydłowieckiego Rajdu Turystycznego Szlakami Artura Łyczka byli przekonani, że wydarzenie zakończony się na jednej edycji. Okazuje się, że w tym roku Krąg Instruktorów Harcerskich „Gościniec” zorganizował Rajd już po raz piąty.

Po raz piąty i po raz kolejny rekordowy jeżeli chodzi o frekwencję, ponieważ łącznie wzięło w nim udział 155 osób. 100 turystów pieszych i 55 na rowerach. Ci pierwsi mieli do pokonania dwie trasy, dłuższą (ponad 20 km) i krótszą (ponad 16 km). Na rowerze jedni wybrali się na trasę ponad 80 km drogami utwardzonymi, drudzy 70 km przejechali lasami i po błocie.

Organizatorzy obawiali się pogody, ta okazała się dla nich łaskawa. Padało tylko rano, natomiast na samej trasie było już bardzo słonecznie.

Wszyscy uczestnicy szczęśliwie i zadowoleni wrócili do Szydłowca, by wziąć udział w części finałowej, która odbywała się na terenie szydłowieckiej „Lodowni”. Tam czekał na nich poczęstunek, mogli odpocząć, a także zobaczyć tradycyjny rytuał w wykonaniu KIH „Gościniec”. Zapłonęło ognisko, zabrzmiały harcerskie pieśni, a organizatorzy już teraz zapowiedzieli szóstą edycję w przyszłym roku.

Artur Łyczek zmarł 2 listopada 2014 roku, po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 71. Był cenionym lekarzem laryngologiem i  samorządowcem. Aktywnie działał społecznie, należał do Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej, pisał wiersze.

Poniżej zapraszamy do naszej obszernej relacji z V Szydłowieckiego Rajdu Turystycznego Szlakami Artura Łyczka: