W ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej-2025” Gminna Biblioteka gminy Orońsko otrzymała 100% dofinansowania kosztów na realizację zadania pt. ,,Przystanek autobusowy w formie funkcjonalnej rzeźby przestrzennej dedykowany inżynierowi Franciszkowi Ksaweremu Christianiemu pionierowi budowy dróg bitych w Królestwie Polskim’’.
Całość dofinansowania zostanie przeznaczona na budowę przystanku autobusowego w kierunku trasy Orońsko-Szydłowiec.
Kim jest autor rzeźby?
Autorem rzeźby przestrzennej jest Jerzy Dobrzański – rzeźbiarz, projektant, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej – stypendium w Pratt Institute w Nowym Yorku w 2012 roku. Stypendysta Ministra Kultury w 2017 r. Głównie autor rzeźb i obiektów w przestrzeni publicznej, która jest dla niego naturalnym polem ekspresji i ekspozycji artystycznej. Uprawia tzw. rzeźbę funkcjonalną poprzez, którą stara się złagodzić trud obywatelskiej egzystencji a także zmniejszyć poziom agresji i nietolerancji w polskim społeczeństwie. Wielokrotnie nagradzany za swoje projekty.
Jak będzie wyglądać rzeźba?
Instalacja będzie składała się z dwóch części konstrukcyjnych: dołu – wykonanego z betonu symbolizującego drogę oraz góry – wykonanej ze stali symbolizującej most. Na zadaszeniu wiaty będzie znajdowała się rzeźba przedstawiająca Franciszka Ksawerego Christianiego, który odegrał kluczową rolę dla rozwoju Orońska.
Dlaczego akurat Franciszek Ksawery Christiani?
Wybór Franciszka Ksawerego Christianiego (1772 – 1842) na formę rzeźby przestrzennej nie jest przypadkowy, bowiem był on związany z Orońskiem w czasie prac przygotowawczych do budowy traktu krakowskiego. W 1829 r. wziął w wieczystą dzierżawę dobra orońskie tj. folwark i wieś Orońsko oraz wieś Krogulcza Sucha, a następnie w 1834 r. kupił je na własność. Dał się poznać jako zdolny inżynier i sprawny organizator. W 1819 r. został mianowany dyrektorem Dyrekcji Generalnej Dróg i Mostów Królestwa Polskiego. Na tym stanowisku pracował 23 lata, kładąc fundamenty pod nowoczesne drogownictwo polskie. Do 1842 r. wybudował 2195 km dróg bitych, 20 traktów z mostami stałymi (m.in. krakowski z Warszawy do Krakowa przez Radom i Orońsko przy którym będzie znajdowała się instalacja).
Gmina Orońsko już w 2018 r. uczciła zasługi inżyniera Christianiego dla Orońska, ogłaszając rok 2018, rokiem Franciszka Christianiego
Więcej o programie ,,Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej-2025”
Wysokość uzyskanej dotacji to 200 000,00 zł. Wysokość uzyskanego dofinansowania pozwoli na realizację zadania bez wkładu własnego Gminnej Biblioteki Publicznej w Orońsku i stanowi 100% kosztów zadania. Warto zaznaczyć, że jest to największe uzyskane dofinansowanie w historii działalności samorządowej instytucji kultury Gminy Orońsko.
Info i foto: Urząd Gminy w Orońsku