15 listopada 2018r. w dniu 102. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza z inicjatywy Pani Agnieszki Kamińskiej gościliśmy w naszej szkole pana Macieja Cybulskiego – dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, syna pierwszego dyrektora i kierownika tej placówki.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich wraz z nauczycielami, a także grupa uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu. W imieniu uczestników zacnego gościa przywitał dyrektor liceum pan Karol Kopycki.

Pan Maciej Cybulski przedstawił postać Henryka Sienkiewicza nie tylko jako wybitnego pisarza dzieł docenionych na całym świecie, ale także człowieka ciekawego świata i kochającego ojczyznę. Zaprezentował jego osobiste rzeczy, m.in. frak oraz kapelusze, które jeden z naszych uczniów miał okazję przymierzyć. Ponadto przybliżył postacie żon tego twórcy oraz zdradził ciekawostki na temat jego życia prywatnego. Interesujący wykład urozmaiciły przedstawione w formie prezentacji fotografie Sienkiewicza, m.in. z podróży do Afryki.

Podczas spotkania mieliśmy możliwość poznania patrona naszej szkoły z zupełnie innej strony – oddanego rodzinie a jednocześnie miłośnika podróży. Była to wyjątkowa, nieoceniona lekcja języka polskiego, dzięki której odkryliśmy, że autor poznawanych przez nas lektur był niezwykle interesującą osobistością.

info: Małgorzata Marszałek i Weronika Wątły, uczennice klasy 1b, LO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.