Jest on mistrzem powiatu szydłowieckiego juniorów. W wymienionym turnieju mógł nawet pokusić się o wygraną ze zwycięzcą turnieju Łukaszem Łukomskim, w partii z którym miał przewagę, ale błąd w końcówce przesądził o zwycięstwie zawodnika z Bliżyna. W tym samym turnieju prezes „Wieży” Szydłowiec Marian Frąk uplasował się na 5 miejscu. Szydłowieckich zawodników w turnieju było zaledwie czworo, wiosenna aura sprzyjała bardziej spacerom.

Podczas turnieju Czarka Żaka wyróżnili prezesi klubów szachowych „Wieża” Szydłowiec-Marian Frąk i „Kordiana” Bliżyn- Łukasz Łukomski. Wyróżnienie dotyczyło osiągnięć szachowych na turniejach: w Paradyżu (łódzkie) gdzie reprezentując szydłowieckich zawodników w 92- osobowym turnieju zajął wysokie 8 miejsce w kategorii gimnazjalistów (na klasyfikowanych 25 zawodników) i w Chęcinach (świętokrzyskie), gdzie reprezentując gm. Bliżyn i pow. skarżyski w Igrzyskach Wsi Kieleckiej LZS grał w drużynie, która w szachach zajęła I miejsce (a indywidualnie w turnieju szachowym zajął 5-te miejsce w gronie 28 zawodników, pokonując m.in. zawodnika z wysokim rankingiem kandydata na mistrza krajowego). Zawodnik otrzymał cenny upominek – grafikę zabytkowego Szydłowca, gratulacje i brawa od uczestników turnieju. Uhonorowano też długoletniego wcześniejszego prezesa „Kordiana”Bliżyn- Adama Łukomskiego za wkład pracy na rzecz rozwoju sportu szachowego w regionie. Marian Frąk wręczył mu album gołębi rasowych i pocztowych, co jest jego drugim hobby po odejściu z czynnego uprawiania szachów. Uroczystość wręczenia wyróżnień, mimo skromnego charakteru, miała dużą wymowę i wzruszyła wyróżnianych zawodników.

Kluby szachowe „Wieża” i „Kordian” współpracują z sobą od 6 lat dla dobra sportu szachowego, jego rozwoju i wspierają się wzajemnie. Doceniają też osiągnięcia swoich zawodników. Czarek Żak to jeden ze zdolniejszych szydłowieckich szachistów. Kluby są organizatorami licznych zawodów szachowych.

info. Michał Kojara