Czy ktoś wierzy w narodziny Chrystusa czy nie, to i tak większość z nas spędza święta w tradycyjny sposób, spotykamy się w gronie rodzinnym, przygotowywujemy uroczystą kolację wigilijną, śpiewamy kolędy, idziemy na Pasterkę.

Ale czas świąt to więcej niż tradycja, to radosny czas oczekiwania na narodziny Zbawiciela.

Święta Bożego Narodzenia poprzeda uroczysta kolacja w Wigilię Bożego Narodzenia. W języku łacińskim wigilia oznaczana „czuwanie”, „oczekiwanie”.

Wieczerze wigilijna wedle tradycji, rozpoczyna się wraz z zabłyśnięciem pierwszej gwiazdy na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie. Przed rozpoczęciem posiłku jak każe obyczaj, powinna zostać zmówiona modlitwa i odczytany fragment Ewangelii Mateusza lub Łukasza, mówiący o narodzinach Jezusa. Następnie uczestnicy wigilii przełamują się opłatkiem, składając sobie życzenia. Przy stole nie powinno zabraknąć dodatkowego miejsca, dla niespodziewanego gościa. W polskich domach nie brakuje również śpiewania kolęd, a także prezentów pod choinką.

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny. Dziś wraca się bardzo głęboko do staropolskich tradycji, jeżeli chodzi o jadłospis wigilijny. Jednak do najbardziej typowych potraw należą: barszcz z uszkami, karp, pierogi, kasza, makowiec, kompot z suszonych owoców i inne.

25 grudnia to dzień wielkiego świętowania z okazji narodzin Chrystusa. Obchody Bożego Narodzenia na dobrą sprawę zaczynają się już w Wigilię, ale w kościele rozpoczyna je msza zwana „Pasterką”. Równo o północy w kościołach w całej Polsce rozbrzmiewa kolęda „Bóg się rodzi”. Pasterka upamiętnia oczekiwania i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Jest to jedna z najważniejszych polskich tradycji.

Pierwszy dzień świąt, podobnie jak i drugi (obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską) są dniami spokoju, odpoczynku oraz czasem spędzonym z najbliższymi.

 

Portal Nasz Szydłowiec na te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia składa Wam najlepsze życzenia! Niech ten czas da Wam wiele dobrego! Niech Szydłowiec zmierza ku lepszemu! Wesołych Świąt!