Barbara, w wersji zdrobniałej Basia – jedynie to imię żeńskie pojawiło się w polskim hymnie narodowym i jest w Polsce wciąż popularne skoro, jak mówią statystyki w 2017 roku otrzymały je 1694 dziewczynki.

Święta Barbara, jak mówi legenda, urodziła się pod koniec III wieku w Nikomedii (dzisiejsza Turcja), jako córka Dioskura, bogatego i wpływowego człowieka. Ojciec pragnąc uchronić ją przed zalotnikami, jak również przed chrześcijaństwem, zamknął Barbarę w wieży. Zapewnił jej tam wszelkie wygody, służbę i nauczycieli. Nie wiedział, że jeden z nich był chrześcijaninem. Pod jego wpływem córka Dioskura została chrześcijanką.

Mimo próśb, gróźb, prześladowań nie zmieniła decyzji, nie wyrzekła się swej wiary. Kiedy, na domiar złego, nie zgodziła się na poślubienie wybranego przez ojca kandydata, została oddana pod cesarski sąd. Była torturowana i została skazana na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonał jej ojciec, który po popełnieniu tego odrażającego czynu, według legendy, zginął od pioruna.

Święta Barbara jest patronką górników, hutników, skalników i kamieniarzy. Szydłowiec jest miastem na kamieniu.

Od kilku wieków mieszkańcy naszego miasta i okolic jako skalnicy pracują w kamieniołomach wydobywając piaskowiec, którego obróbki dokonują kamieniarze.

4 grudnia dzień poświęcony św. Barbarze jest więc również świętem szydłowieckich skalników i kamieniarzy.

Wśród skarbów szydłowieckiej fary znajduje się rzeźba, przepiękna gotycka rzeźba przedstawiająca ich patronkę. Umieszczono ją nad drzwiami prowadzącymi do zakrystii.

info: Irena Przybyłowska – Hanusz