Szachowa reprezentacja Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu, trenowana przez Klub Sportowy „Alternatywa” wzięła udział w Drużynowych Mistrzostwach Mazowieckich Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich.

Zawody rozegrano 16 listopada w Warszawie. Do gry stanęło 281 szachistów – najwięcej ze stolicy i okolicznych miejscowości. Na ich tle nasi zawodnicy wypadli zupełnie przyzwoicie a ich wynik (41 miejsce na 68 zgłoszonych drużyn) należy uznać za sukces, biorąc pod uwagę poziom szkolenia – jego wymiar czasowy, ilość grup i trenerów oraz wsparcie ze strony samorządu i szkół.

Trudno mi w tym momencie powstrzymać się od szerszego komentarza, bo sytuacja jest absolutnie nowa. Nigdy jeszcze w historii Szydłowca, reprezentacja którejkolwiek ze szkół nie wzięła udziału w tak dużej imprezie szachowej, rangi mistrzowskiej. Jest to efekt bodajże pierwszego tego rodzaju porozumienia i współpracy pomiędzy jednostką samorządową (burmistrzem ), placówką oświatową (dyrekcją szkoły ) i naszym klubem – K.S. Alternatywa. Z tym bywało różnie. Kiedy zaczynaliśmy działalność – trzy lata temu – wielu w nas nie wierzyło. Problemy były właściwie ze wszystkim. Ponadto bolały dotkliwie przejawy zawiści i ze strony osób, na współpracę których właśnie najbardziej liczyłem. Szkalowanie i słowne przepychanki z pośrednictwem mediów – to wszystko na co było nas stać. Nie udało się zjednoczyć wysiłków we wspólnej sprawie i trzeba było poradzić sobie samemu. Dziś takiej współpracy już nie potrzebuję, choć – owszem, dla chętnych roboty nigdy u nas nie zabraknie. Dysponujemy w miarę kompletną bazą sprzętową, mamy utrwalone warunki współpracy z lokalnym samorządem i instytucjami publicznymi a przede wszystkim zdobywamy coraz efektywniejsze źródła finansowania. Klub nasz stara się i uzyskuje dotacje od Ministerstwa Sportu, Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego i innych instytucji powołanych do współpracy z NGO. Nie do pogardzenia są też środki przekazywane nam z budżetu Gminy i Powiatu Szydłowieckiego. Duży wkład w funkcjonowanie naszej Sekcji Szkolnej wnoszą rodzice dzieci u nas trenujących i wszyscy inni – niewymienieni tutaj sympatycy szachów i społecznych inicjatyw. To wszystko razem pozwoliło na zapoczątkowanie przed laty i przeprowadzenie pierwszego -podstawowego programu szkolenia dla najmłodszych. Wykształciliśmy kadrę, z którą można poważyć się na występy na dużych sportowych arenach i z pewnością nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Stale zachęcamy i motywujemy do nauki. Wierzę, że z roku na rok będzie nas coraz więcej.

Nawiązując do wstępu: Panu Burmistrzowi Szydłowca, dziękuję za zgodę na użyczenie autokaru szkolnego, Radzie Rodziców przy PSP nr 2 za sfinansowanie kosztów przejazdu, dyrekcji Szkoły za osobiste zaangażowanie i pomoc w organizacji wyjazdu oraz rodzicom dzieci i działaczom klubowym za wysiłek i czas poświęcony naszej wspólnej sprawie. Najbardziej jednak dziękuję wszystkim młodocianym zawodnikom K.S. ALTERNATYWA – tym którzy wzięli udział w mistrzostwach i tym, którzy z różnych powodów pojechać nie mogli. Gdyby ich nie było – na nic byłyby nasze starania, bo „tak krawiec kraje jak mu materii staje…” Zachęcamy do współpracy inne szkoły. Dzieci zdolnych i chętnych do nauki na pewno u nich nie brakuje. Szkoda marnować taki potencjał – zwłaszcza wtedy, gdy wreszcie mamy możliwość go wykorzystać.

Na koniec z pewną dozą złośliwej satysfakcji zauważę, że pomimo to, iż jesteśmy wciąż jeszcze na początku drogi, to udało się na już wielu zostawić w tyle. Sąsiedniego Radomia, gdzie na edukację szachową w szkołach wydaje się pokaźne sumy, nie było stać na wystawienie choćby jednej drużyny szachowej! O innych miejscowościach regionu w ogóle nie wspomnę…

Prezes Klubu Sportowego „Alternatywa” w Szydłowcu
Wojciech Bednarczyk

Więcej zdjęć: