Szachowym wydarzeniem roku w Powiecie można z pewnością nazwać zakończone w ubiegłą niedzielę „Szkolne Mistrzostwa Powiatu Szydłowieckiego w Szachach ‘2021”. Wydarzenie to miało rzeczywiście epokowy wymiar, po raz pierwszy bowiem w historii Naszego Miasta zorganizowano i przeprowadzono mistrzowski turniej szachowy o takiej skali i zakresie.

Finałowy turniej mistrzowski rozegrany w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, poprzedzał cykl dziewięciu turniejów eliminacyjnych w formule mistrzostw szkoły. Przeprowadzono go w największych placówkach edukacyjnych Powiatu Szydłowieckiego. W zawodach udział wzięło 172 uczniów. Każdy z turniejów wyłonił mistrza szkoły i kwalifikantów stanowiących jej reprezentację na szczeblu centralnym. Szkolnym rozgrywkom towarzyszyła niezwykła atmosfera i wielkie emocje. Dla większości uczniów były to pierwsze „poważne” zawody w życiu. Nic zatem dziwnego, że młodym mistrzom (a także ich rodzicom) dały niemało powodów do dumy i radości, którą dzielili się gdzie mogli. Jeszcze dziś facebookowe profile pełne są zdjęć młodych szachistów z trofeami zdobytymi w grze i gratulacji. Nam – organizatorom, turnieje szkolne dały również rzetelną informację o tym kto, gdzie i na jakim poziomie gra w szachy w szydłowieckich szkołach. Wiedza taka przyda się szczególnie przy planowaniu nowych działań edukacyjnych i popularyzatorskich, których – jako Klub Sportowy „Alternatywa” podejmujemy się już od sześciu lat.

Finały powiatowe to było już „prawdziwe” święto szachów. Na sali gry zgromadziło się blisko 50 osób z których każda walczyła o tytuły indywidualne ale także reprezentowała swoją szkołę w utworzonych na użytek klasyfikacji drużynowej zespołach. Rozegrano 7 rund tempem 10 min. + 5 sek. dla zawodnika, na partię. Po blisko czterogodzinnych zmaganiach wyłoniono laureatów. Mistrzem Powiatu do lat 12 został Damian Stryjek (PSP nr 2 Szydłowiec), wicemistrzami Wojciech Rogala i Emilia Laskowska (oboje PSP nr 2 w Szydłowcu). Mistrzynią wśród zawodniczek w konkursie została Emilia Laskowska przed Łucją Tarabasz i Aleksandrą Guzą (obie PSP w Mirowie). Najlepszą drużyną Powiatu została drużyna PSP nr 2 w Szydłowcu w składzie: Damian Stryjek, Błażej Nowakowski, Oskar Berus i Emilia Laskowska, wygrywając z dużą przewagą nad drużynami PSP im. Hubala w Chlewiskach oraz LO im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu. Zwycięzcy wszystkich kategorii nagrodzeni zostali pucharami i pamiątkowymi medalami.

Najważniejszą klasyfikację turnieju otwierał Szymon Żurek (uczeń PSP w Chlewiskach) – Szkolny Mistrz Powiatu Szydłowieckiego w Szachach ‘2021. Za nim uplasowali się kolejno: Wiktor Mazur (ZS im. KOP w Szydłowcu), Oskar Bugała (LO w Skarżysku Kam.), Damian Stryjek (PSP nr 2), Krzysztof Banaszczyk (PSP 1 w Szydłowcu), Dominik Kulik (ZS im. KOP), Jakub Sroka (LO w Szydłowcu), Kornel Grzęda (PSP nr 2), Błażej Nowakowski (PSP nr 2) i Michał Orlicki (PSP nr 1). Dyplomy i trofea wręczył gość honorowy oraz patron imprezy – Starosta Szydłowiecki Pan Włodzimierz Górlicki, który – w przemówieniu podsumowującym, podkreślił wielkie znaczenie szachów w edukacji i rozwoju społecznym młodego pokolenia. Zachęcał gorąco do jak najszerszego uprawiania sportu szachowego i obiecał dalsze wsparcie dla klubów i stowarzyszeń promujących ten rodzaj rywalizacji.

Klub Sportowy „Alternatywa” – jego prezes i działacze po tegorocznych mistrzostwach również mają wiele powodów do dumy i szczególnej satysfakcji. Zawodnicy reprezentujący Klub i trenujący na co dzień pod okiem trenera naszej kadry Jacka Sieczkowskiego zdominowali wszystkie klasyfikacje. Dość powiedzieć, że ośmiu zawodników z pierwszej „dziesiątki” to wychowankowie „Alternatywy” a żaden z jedenastu jej reprezentantów występujących w zawodach nie wypadł poza pierwszą „dwudziestkę”. Możemy również poszczycić się nowym, atrakcyjnym i kosztownym sprzętem elektronicznym, który mamy w posiadaniu, a który inauguracyjnie zaprezentowany został na turnieju. Chodzi o 10 kompletów szachów elektronicznych umożliwiających treningi i gry w Internecie oraz transmisje wybranych partii bezpośrednio w „chmurę” i obserwowanie ich z poziomu smartfonu, tabletu itp. na całym świecie. Sprzęt warty ok. 18 tys. zł został zgromadzony dzięki dotacjom z rządowego programu „Klub” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w latach 2019-2021.

Podsumowując Mistrzostwa, serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom. Dziękujemy za współpracę i dofinansowanie ze środków Powiatu Szydłowieckiego. Za osobisty udział Starosty Pana Włodzimierza Górlickiego. Za nieocenioną pomoc ze strony Dyrekcji i pracowników Szydłowieckiego Liceum – w szczególności Pana Dariusza Piaseckiego, który pomagał wszystko przygotować i był obecny podczas całego turnieju. Podkreślamy wielkie zaangażowanie i ambicje wszystkich uczestników. Doceniamy piękne, sportowe zachowanie i fair play. Zachęcamy do treningów i rozwijania umiejętności szachowych – również z „Alternatywą” (w każdy piątek od godz. 17.00 w PSP nr 2 przy ul. Wschodniej).

Zapraszamy do obejrzenia reportaży z pierwszego etapu i finału turnieju: