Szydłowiecki problemista szachowy Marian Frąk odniósł kolejny sukces w międzynarodowym konkursie szachowym na kompozycje szachowe (układanie zadań).

W konkursie PZSz. układania matów pomocniczych za 2020 rok (werdykt ukazał się teraz) otrzymał II nagrodę, pochwałę i specjalną pochwałę za kompozycję ułożoną wspólnie z arcymistrzem Waldemarem Turą.

Rywalizowało w nim 41 autorów z 15 państw, którzy na konkurs nadesłali łącznie 131 zadań szachowych. Wśród nich było 7 zadań naszego szachisty, z których sędzia międzynarodowy Walery Kopyl z Ukrainy, aż 3 postanowił wyróżnić, za jedno z nich przyznał właśnie II nagrodę.

W grudniu ub. roku Marianowi Frąkowi za osiągnięcia w układaniu zadań szachowych PZSz. przyznał tytuł kandydata na mistrza krajowego kompozycji szachowej. Widać, że zmierza on niewątpliwie po tytuł mistrza krajowego. Na rozstrzygnięcia za 2020 rok czekają jeszcze inne konkursy z jego kompozycjami, a w tym roku uczestniczy w kolejnych 4 konkursach kompozycji szachowej i wysłał zadania do Mistrzostw Świata 2021.

Niedawno natomiast został zarejestrowany w Polskim Związku Szachowym jako szachista dużego klubu szachowego LUKKS Kielce i w turniejach szachowych gry bezpośredniej będzie reprezentował ten klub, nadal kierując K.Sz „Wieża” Szydłowiec.

info i foto. Michał Kojara