Ten kolorowy korowód, który tłumnie przechodzi ulicami miast po raz drugi zagości również do Szydłowca. Podczas ubiegłorocznej pierwszej edycji w naszym mieście udział wzięło około 3 tysięcy osób. 

Już o godzinie 10 rozpocznie się ustawianie zwierząt w szopce ustawionej w Rynku Wielkim. W tym roku będziemy mogli podziwiać: osiołka, egzotyczne owce, alpakę, a także drobne domowe zwierzęta tj. kaczki czy króliki. Oprócz tego w Orszaku udział wezmą konie ze stadnin w Lesiowie i Jastrzębiu. 

O godzinie 10.30 w kościele św. Zygmunta rozpocznie się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp Piotra Turzyńskiego. Już w trakcie uroczystości w kościele, przy ul. Kieleckiej zacznie ustawiać się barwny korowód dzieci ze szkół, zespół artystyczny Zakrzewianki w strojach szlacheckich, 6 jeźdźców na koniach w strojach historycznych, chiński smok, bębniarze, szczudlarze itp. 

Na godzinę 11.30 zaplanowane jest oficjalne otwarcie II Szydłowieckiego Orszaku Trzech Króli, przywitanie gości i prezentacja Orszaku. W Rynku Wielkim będzie miała miejsce pierwsza scenka, wszak pamiętajmy, że Orszak to swego rodzaju jasełka w plenerze. Kolejne scenki: przy Starostwie, przy ul. Garbarskiej, przy Zamku szydłowieckim oraz w Rynku Wielkim, gdzie Trzej Królowie oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. 

Uroczystego finałowego błogosławieństwa wszystkim zebranym udzieli bp Piotr Turzyński. 

Na zakończenie organizatorzy planują wspólne kolędowanie oraz degustację ciasteczek orszakowych wraz z gorącym napojem. 

 

Info organizacyjne:

W związku z II Szydłowieckim Orszakiem Trzech Króli informujemy, że 6 stycznia 2016 r. od godziny 6 rano zostaną zamknięte ulice: Radomska, Kielecka, Kamienna, Zakościelna i Rynek Wielki. Prosimy o nieustawianie samochodów na trasie przemarszu orszaku, zwłaszcza na ulicy Kieleckiej i Radomskiej. Należy się liczyć z czasowym zamknięciem ulic, którymi będzie maszerował orszak między 11.00 a 14.00 tj. ulic: Zamkowa, Sowińskiego, Kąpielowa i dróg dojazdowych. Wszystkich gości prosimy o korzystanie z parkingów wzdłuż ulic: Wschodniej, Kościuszki obok parku, Bankowej, Folwarcznej/obok zalewu, oraz w rejonie dworca PKS.

 

Info o II Szydłowieckim Orszaku Trzech Króli

Pierwszy Orszak odbył się w 2015 r. z inicjatywy dyrektora ZSO im. Henryka Sienkiewicza Karola Kopyckiego. Zorganizował go ks. Andrzej Kania z pomocą władz samorządowych i szkolnych gminy i powiatu szydłowieckiego. Przybyło 3,5 tysiąca osób.

Wschodniego klimatu dla wielobarwnego orszaku przebranych dzieci dodawała obecność afrykańskich i domowych zwierząt. W bieżącym roku zacieśniono współpracę i z pomocą 5 zakładów krawieckich z kilkuset metrów materiału uszyto stroje rycerskie dla ponad setki dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 , zespołu szkól Jana Pawła II i Publicznego Gimnazjum nr 2 w Szydłowcu. Centrum Kształcenia Zawodowego z Szydłowca pod kierunkiem dyrektora Sławomira Drabika i nauczycieli zawodu, przygotowało z młodzieżą miecze, tarcze i dzidy. Scenograf orszaku Pani mgr Bogusława Ruszewska autorka większości projektów najważniejszych strojów i ponad 10 metrowego chińskiego smoka niesionego przez młodzież. Barwne widowisko podzielone jest na tematyczne sceny prezentowane przez uczniów szydłowieckich szkół podstawowych i gimnazjów. Do całości należy dodać profesjonalną oprawę muzyczną pomagającą we wspólnym śpiewie kolęd.

Na kilka dni przed drugą edycją zajrzyjcie do nagrania video przygotowanego przez Studio Impulse, a także do fotoreportażu Marcina Banaszczyka. 

WSZYSTKICH SERDECZNIE ZAPRASZAMY JUŻ 6 STYCZNIA 2016 ROKU 🙂