Zgromadziły się na niej dziesiątki tysięcy wiernych. Rankiem już na wszystkich drogach prowadzących do Piekar Śląskich słychać było śpiewy. Jedni na własnych nogach, inni na rowerach, samochodami, autokarami.

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsi pątnicy do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyli w XVII wieku. Od prawie siedemdziesięciu lat z przerwami pielgrzymują tu mężczyźni i młodzieńcy.

Na kalwaryjskim wzgórzu odprawiona została Msza św, której przewodniczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Ludwig Müller. W wygłoszonej po polsku homilii ks. kard. Müller mówił m.in. o potrzebie akcentowania orędzia Ewangelii. – Dziś trzeba z odwagą wyznawać wiarę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego i potwierdzać swoją przynależność do Kościoła.

Na zakończenie Eucharystii swoje słowo do licznie zgromadzonych mężczyzn skierował ks. kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski podkreślił, że choć wiele podróżował ze św. Janem Pawłem II po świecie, nigdzie nie spotkał takiej pielgrzymki jak ta w Piekarach. Zapraszając młodych na ŚDM, zauważył, że w ostatnich dniach coś dobrego dzieje się w Polsce. – Budzi się Polska. Budzi ją młodzież, i dobrze – powiedział.

Do Piekar pielgrzymowali mężczyźni z całej Polski. Pan Krzysztof przybył już po raz 39. – Przyszedłem podziękować za wszystkie łaski, za rodzinę, za pracę, za zdrowie. Tu ładuję akumulatory życiowe na cały kolejny rok .

Po raz pierwszy uczestniczyli w pielgrzymce mężczyźni z Szydłowca z księdzem Andrzejem Kanią. Oprócz Piekar panowie odwiedzili sanktuarium Bożych błogosławieństw w Leśniowie , zamek w Olsztynie pod Częstochową i Jasną Górę.

Więcej zdjęć TUTAJ