Przy katyńskim pomniku usytuowanym właśnie w Parku Niepodległości zgromadzili się mieszkańcy Szydłowca, uczniowie szydłowieckich szkół, nauczyciele oraz władze samorządowe.

Wspólną modlitwę w intencji zamordowanych poprowadził ks. dziekan Adam Radzimirski. Wspomniał on również i przywołał pamięć, ofiar katastrofy smoleńskiej. W tej katastrofie tragiczną śmierć poniosła polska delegacja, która 5 lat temu zmierzała do Katynia na rocznicowe uroczystości. Zginęło 96 osób z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele.

Historię przeraźliwej zbrodni w lesie katyńskim przypomniał natomiast Rafał Arak, nauczyciel historii w PSP nr 1 im. Jana III Sobieskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił również burmistrz Szydłowca Artur Ludew.

Pod szydłowieckim pomnikiem upamiętniającym Katyń 1940 delegacje złożyły kwiaty i znicze pamięci.

Ostatnim akcentem szydłowieckich obchodów rocznicowych był montaż słowno – muzyczny wykonany przez uczniów kl. IVb i VIa z PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu. Spektakl pt. „Katyń – morze polskiej krwi” przygotowały wraz z uczniami Grażyna Olesińska, Edyta Górecka i Renata Gromek.

Wszyscy powinniśmy pamiętać! Zarówno o tych zamordowanych, jak i o tych, którzy tragicznie zginęli w Smoleńsku…

2015katyn1