Lokalne uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Zygmunta, gdzie odprawiona została patriotyczna msza św. której przewodniczył ks. Norbert Skawiński, wikary szydłowieckiej parafii. 

Następnie uczestnicy przeszli z szydłowieckiej fary do Parku Niepodległości, by tam przy pomniku „Katyń 1940” oddać cześć ofiarom radzieckiej zbrodni. 

Okolicznościową modlitwę za poległych odmówił ks. Norbert Skawiński, w dalszej kolejności burmistrz Szydłowca przypomniał szczegóły tej komunistycznej zbrodni na ponad 20. tysiącach polskich obywateli. Podczas uroczystości nie zabrakło Hymnu Państwowego, pocztów sztandarowych, szydłowieckiej młodzieży, samorządowców, mieszkańców miasta, a także złożenia kwiatów pod szydłowieckim – katyńskim pomnikiem. 

Armia Krajowa koło Szydłowiec wyróżniła odznaczeniami za promowanie patriotyzmu Panie: Grażynę Olesińską, Ewe Świercz oraz Jadwigę Sochacką. 

Ostatnim akcentem szydłowieckich uroczystości był montaż słowno muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego. Przepiękne pieśni, recytowane wiersze i listy zamordowaych w Katyniu powodowały wzruszenie wśród zgromadzonej publiczności. 

To już 76. rocznica zbrodni katyńskiej. Przy okazji tej rocznicy nie sposób zapomnieć o tych, którzy lecieli do Katynia 10 kwietnia 2010 roku na obchody 70. rocznicy i niestety nie udało im się dotrzeć na miejsce. Tego dnia w katastrofie lotniczej życie straciło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, wraz z małżonką, parlamentarzystami, duchownymi, rodzinami katyńskimi oraz załogą. W Szydłowcu pamiętano o nich. Pamiętano o niesprawiedliwości jaka spotkała zarówno tych zamorodwanych 76. lat temu jak i tych, którzy zginęli 6. lat temu. 

Fotorelacja z tego wydarzenia dostępna na Facebooku.