29 października 2018r. z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych obchodzonego przez cały październik z inicjatywy pani Agnieszki Kamińskiej w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Agnieszką Kosińską – obecnie kierowniczką Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie, a w latach 1996 – 2004 osobistą sekretarką i współpracownicą słynnego na całym świecie pisarza i noblisty Czesława Miłosza. Przygotowaniem pytań i poprowadzeniem spotkania zajął się profesor Leszek Furmański.
Pani Kosińska przybliżyła nam postać pisarza, poruszyła zarówno tematy dotyczące jego życia publicznego, jak i prywatnego. Opowiedziała o swoim pierwszym spotkaniu Miłoszem i jej obowiązkach płynących ze współpracy z nim. Przedstawiła swoją opinię na temat pracy pisarza i wyjaśniła, czym dla Miłosza było pisanie. Wyraźnie podkreśliła, że poeta „nie uprawiał literatury dla literatury”. Ponadto nakreśliła stosunek Czesława Miłosza do jego pracy i zdobytych nagród. Pojawiło się kilka ciekawostek i nieznanych do tej pory faktów. Zapewne niewiele osób zdawało sobie sprawę, że Miłosz przeczytał „Harry’ego Pottera” w oryginale lub, że był miłośnikiem Tolkiena.

Podczas spotkania mieliśmy również okazję wysłuchać kilku wierszy poety, np. „Spotkanie” czy „Mittelbergheim”, a także obejrzeć skany pierwszych wersji niektórych dzieł, które Pani Kosińska, jako edytorka ostatniego tomiku wierszy Miłosza, odczytywała i przepisywała. Na samym końcu odbyła się krótka prelekcja filmu pt. „Spotkanie z Czesławem Miłoszem”. Warto dodać, że Pani Agnieszka Kosińska jest autorką książki poświęconej Czesławowi Miłoszowi „Miłosz w Krakowie”.

Z całą pewnością spotkanie to było bardzo wartościowe i pouczające, ponieważ dało nam możliwość bliższego poznania poety i jego twórczości.

tekst: Aleksandra Białek i Natalia Palmowska, uczennice klasy 2a