Chór OREYA założył w 1986 roku Alexander Vatsek. Ten niezwykle utalentowany i kreatywny artysta stworzył, jeden z najoryginalniejszych zespołów chóralnych na świecie. Spod jego ręki wyrósł chór mieszany, składający się z 30 starannie dobranych osób, których możliwości wokalne pozwalają wykonywać bardzo wszechstronny repertuar, począwszy od muzyki dawnej po zupełnie współczesną. Repertuar OREYA jest bardzo bogaty. Artyści prezentują utwory wpisane w tradycje trzech religii – prawosławnej, katolickiej i ewangelickiej, a także utwory ludowe i współczesnych kompozytorów.

Chór OREYA śpiewa a’capella. Nie ma chyba utworu na tym świecie, którego nie potrafiliby zaśpiewać. Głosy artystów niekiedy imitują instrumenty, niekiedy odgłosy przyrody. Do tego dochodzi oprawa wizualna. Wszystkim występom towarzyszy dopasowana do charakteru kompozycji choreografia.

{phocagallery view=category|categoryid=87|limitstart=0|limitcount=8|detail=5|imageordering=5}

W Szydłowcu Artyści wykonali min. takie utwory jak: „Gloria” koreańskiego kompozytora Woo Hyo Won, Jakiv Yatsynevych , „Oh, w Jerozolimie”, Vasilij Kalinnikov „Chwalimy Cię”, Arvo Part „Bogoroditse Dlevo, radujsia”, Siergiej Rachmaninow „Teraz możesz pozwolić” z „Całonocnego czuwania”, Siergiej Rachmaninow „Duchowe Koncert”, Lesia Dychko „Święty Boże”, Valentin Silvestov „Ojcze Nasz”, Viktor Stupienko „Piękny cud” itd.

Ogromne wrażenie na publiczności, zrobiło wykonanie „Kyrie” Uusberga Parta współczesnego kompozytora i aktora estońskiego urodzonego w 1986 roku. Jego „Kyrie” weszło na stałe do repertuaru chóru OREYA, który jest najlepszym interpretatorem tego dzieła. Ten nasycony emocjami utwór wymaga od wykonawców doskonałego warsztatu wokalnego.

Na zakończenie koncertu publiczność zgotowała artystom owację na stojąco.

Bisując, Chór wykonał min. „Lot trzmiela” Rimskiego – Korsakowa. To był popis sztuki wokalnej i niebywałej techniki jaką opanowali wszyscy śpiewający w tym chórze. Usłyszeliśmy też popularną XIX wieczną hiszpańską „La Paloma”Iradiera.

inf. i fot. – Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek