Od 7 marca, w szkołach na terenie powiatu szydłowieckiego, odbywają się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Turniej jest adresowany do wszystkich młodych ludzi zainteresowanych bezpieczeństwem
i ochroną przeciwpożarową (nie tylko członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych).

Na szczeblu gminnym strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu przeprowadzili eliminacje w szkołach:

  • W Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Mirowie, gdzie do rywalizacji, 8 marca stanęło 32 uczniów z gminy Mirów.
  • W Publicznej Szkole Podstawowej im. Józefa Brandta w Orońsku tym razem, 8 marca w turnieju uczestniczyło 34 dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy Orońsko.
  • W Publicznej Szkole Podstawowej w Chlewiskach, 9 marca w turnieju uczestniczyło 37 dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy Chlewiska.
  • W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Jan Pawła II oraz w Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. W eliminacjach 10 marca, uczestniczyło 47 dzieci ze szkół podstawowych oraz 85 licealistów ze szkół ponadpodstawowych z terenu gminy Szydłowiec.

Młodzież startowała w dwóch grupach wiekowych:

  1. grupa wiekowa – uczniowie klas I – IV szkół podstawowych.
  2. grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII.

Zwycięzców eliminacji wyłonił test pisemny sprawdzający wiedzę uczestników składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru.

Do kolejnego, powiatowego etapu konkursu zakwalifikowały się osoby, które w eliminacjach gminnych uplasowały się w pierwszej trójce w swoich grupach wiekowych.

Zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy powodzenia w następnych etapach!

Eliminacje powiatowe odbędą się 24 marca o godz. 9.00 w budynku Starostwa Powiatowego w Szydłowcu.

Info i foto: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu