W ostatnich dniach poznaliśmy wyniki naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kilka milionów złotych trafiło na ziemię szydłowiecką.

O wynikach na swoim facebooku poinformowała poseł na Sejm RP Agnieszka Górska z Szydłowca. Z jej wpisu dowiedzieliśmy się, że na: wymianę sprzętu RTG wraz z fotowoltaiką 1,2 miliona złotych otrzyma SPZOZ w Szydłowcu, na rekultywację składowiska odpadów gmina Szydłowiec otrzyma milion złotych, 900 tysięcy złotych na budowę drogi gminnej Dobrut – Bąków – Ciepła i także 900 tysięcy złotych na przebudowę drogi powiatowej Wierzbica – Zbijów przebiegającą przez gminę Mirów.

W komentarzu pod postem poseł Agnieszki Górskiej wpis zamieścił burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który napisał:

Dziękuję bardzo Pani Poseł. Szkoda że nie udało się pozyskać środków na Przedszkole albo modernizację oświetlenia na co również składaliśmy wnioski, bo w międzyczasie udało mi się znaleźć inny sposób na przeprowadzenie rekultywacji, ale podobno od przybytku głową nie boli. Jeszcze raz dziękuję.

Sprawę skomentowali, również radni i miejscy i ci powiatowi. Radny powiatowy Marek Sokołowski napisał: „Podziękowania  Agnieszka Górska, szczególnie za środki dla SPZZOZ i inne inwestycje w powiecie szydłowieckim”, a radny miejski Marek Plewa w swoim komentarzu zauważył problem szydłowieckiej oczyszczalni ścieków: „Kasa na rekultywację, chociaż to nie jest nasz priorytet, jest dobrą wiadomością. Nowe urządzenia rtg też jak najbardziej. Oba zadania, co bardzo istotne, są eko. Niemniej jednak najbardziej ucieszyły by mnie środki na przebudowę oczyszczalni ścieków. TO jest inwestycja najbardziej niecierpiąca zwłoki w naszej gminie. Gratuluję Agnieszko skuteczności i wierzę że to dopiero początek. Wszak europejski fundusz odbudowy jest na wyciągnięcie ręki. Będzie z czego czerpać. Kogóż bardziej wspomagać jak nie mieszkańców szydłowieckiego powiatu i gminy którzy tak wiernie od lat wspierają PiS w każdych ogólnopolskich wyborach.”

Dzień po wpisie poseł Agnieszki Górskiej gmina Szydłowiec na swoim profilu na fb, również zauważyła, że tylko jeden z trzech złożonych wniosków otrzymał dofinansowanie. Szkoda, że nie dofinansowania nie otrzymała modernizacja oświetlenia ulicznego, a w szczególności rozbudowa Przedszkola Samorządowego nr 1 na ulicy Wschodniej.

Rekultywacja Składowiska Opadów to bardzo ważna sprawa.  Proces rekultywacji składowisk odpadów to przywracanie lub nadawanie nowych wartości użytkowych gruntu poprzez właściwe ukształtowanie terenu, poprawienie właściwości chemicznych i fizycznych, odtwarzanie gleby oraz uregulowanie właściwych stosunków wodnych z wykorzystaniem metod technicznych, biologicznych oraz uregulowanie
właściwych stosunków wodnych z wykorzystaniem metod technicznych, biologicznych oraz zabiegów zmierzających do optymalnego zagospodarowania docelowego terenu.

Gmina Szydłowiec zapowiedziała, że będzie dalej próbowała uzyskać środki na dwa zadania, które nie zyskały aprobaty. Trzymamy kciuki, aby przy następnym naborze było więcej pozytywnych informacji.