Jego organizatorami byli Klub Szachowy „Wieża” Szydłowiec i PUH „Lodownia” Anny i Mirosława Orlickich, gdzie gościnnie mieści się siedziba „Wieży”. Turniej wsparli: Marek Plewa -wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, burmistrz Szydłowca Artur Ludew oraz niektóre szydłowieckie firmy.

Celem turnieju była promocja sportu szachowego i zabytków Szydłowca. Dyrektorem turnieju był Marian Frąk, a sędziował Jacek Sieczkowski z Radomia. Zarejestrowano go w FIDE, zawodnicy mieli więc możliwości uzyskania rankingu międzynarodowego w grze szybkiej (grano tempem 30 min. na zawodnika na partię). Rozegrano 7 rund.

W zawodach udział wzięło łącznie 28 zawodników z Radomia, Kielc, Skarżyska Kam., Skarżyska Kość., Ostrowca Św., Stąporkowa, Bałtowa, Szydłowca i okolic. Wśród nich było 8 juniorów, 2 zawodniczki i 10 szydłowieckich szachistów.

Wygrał 10-letni świetnie grający Tomek Szczepanowski z Ostrowca Św. -5,5 pkt. Mimo młodego wieku jest to zawodnik posiadający wysoką I kategorię szachową i gra jak dojrzały szachista (ręce same składają się do oklasków!). Na drugim miejscu uplasował się Jerzy Siek z klubu „Grom” w Skarżysku Kość. -5 pkt. Trzecie miejsce zajęła dobrze grająca juniorka z Radomia Weronika Posuniak – 5 pkt. O emocjach w czołówce turnieju świadczy fakt, że aż 5-cioro zawodników uzyskało po 5 pkt. i o kolejności miejsc decydowała punktacja pomocnicza.

Najlepszym szydłowieckim zawodnikiem w turnieju okazał się Dariusz Żurek (Mistrz powietu szydłowieckiego) z gm. Chlewiska, który zajął 8 miejsce- 4,5 pkt. W pierwszej 10-tce znalazł się jeszcze jeden szydłowiecki zawodnik Wojciech Bednarczyk -10 miejsce – 4 pkt. W prowadzonej dodatkowo kategorii juniorów czołówka przedstawiała się następująco: 1.Tomasz Szczepanowski (Ostrowiec Św.)- 5.5 pkt., 2. Weronika Posuniak (Radom)-5 pkt., 3. Cezary Żak (Szydłowiec)- 3,5 pkt.

Najlepszą zawodniczką turnieju zastała oczywiście Weronika Posuniak, a drugiej zawodniczce ( jako jedynej z juniorów) Kamili Lisowskiej z Bliżyna udało się uzyskać IV kategorię szachową.

Turniej spełnił zakładane cele i organizatorzy będę go corocznie kontynuować. Ma charakter otwarty na zawodników z kraju i zagranicznych. W uroczystości zakończenia turnieju udział wzięli wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Plewa i Burmistrz Szydłowca Artur Ludew. Pomysłodawcami turnieju byli Marian Frąk i Anna Orlicka, którzy uważają, że przez sport ( nie tylko szachowy) można promować turystycznie Szydłowiec Zwycięzca turnieju w nagrodę otrzymał m.in. duży obraz olejny z panoramą Szydłowca Leszka Jankowskiego.

podzamkiemszachy2

podzamkiemszachy3