„Świeć przykładem – załóż odblask” to akcja przeprowadzona w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu.

Jesień i zima to okres szczególnie trudny dla pieszych, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok i pogarszające się warunki atmosferyczne, często są przyczyną wypadków drogowych z udziałem pieszych. Poruszając się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musimy mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Do noszenia elementów odblaskowych zachęcali uczniowie realizujący projekt „B & N, czyli B jak widoczny i N jak niechroniony uczestnik ruchu drogowego” w składzie: Wiktoria Nowocień, Natalia Zugaj, Mateusz Chęciński i Jakub Krogulec. Opiekunem projektu jest p. Justyna Pisarek.