W dniach 6-8 października uczniowie klas 7a, 7b i 8b Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu przebywali na wycieczce szkolnej w najdłuższej miejscowości w Polsce – Zawoi.

Wycieczka ruszyła w środę o godzinie 6.00 rano przy nieco pochmurnej pogodzie, ale za to z doskonałymi nastrojami. Przed południem dotarła do Babiogórskiego Parku Narodowego. Tam uczniowie zwiedzili interaktywną wystawę „Fauna i flora babiogórska” oraz odbyli zajęcia terenowe w „Ogrodzie zmysłów”. Po obiedzie na uczniów czekały kreatywne warsztaty Folk Design, na których wykonywali oni filcowe saszetki zdobione motywami folklorystycznymi. Na koniec dnia odbyły się zajęcia taneczne z instruktorem.

Kolejnego dnia z samego rana grupa wyruszyła na podbój okolicy. Pod okiem przewodnika uczniowie pokonali szlak prowadzący do wodospadu Mosorne i zdobyli szczyt Mosorny Groń. Teren był błotnisty, więc nieco ucierpiały na tym buty i spodnie. Była to ciekawa lekcja przyrody o tutejszej florze i faunie oraz wychowania fizycznego w pokonywaniu trudów wędrówki górskiej. Wieczorem na grupę czekała jeszcze góralska watra, czyli ognisko z pieczeniem kiełbasek. Uczniowie śpiewali piosenki, słuchali opowieści p. Wojtka, właściciela ośrodka, w którym mieszkali. Nauczyli się też zawojskich przyśpiewek.

W piątek na pożegnanie Zawoi na grupę czekała gra terenowa, podczas której musiała ona odnajdywać punkty kontrolne i rozwiązywać zadania.

Zanim nastąpił powrót do Szydłowca wycieczka odwiedziła jeszcze Wadowice – rodzinne miasta patrona ich szkoły, Jana Pawła II. Uczniowie zwiedzili kościół parafialny znajdujący się w centrum miasta, a także zrobili pamiątkowe zdjęcia przed bazyliką i przy pomniku Ojca Świętego. Grupa zobaczyła również rodzinny dom papieża. Po spacerze uliczkami miasta uczniowie udali się na posiłek, a następnie zakupy pamiątek i sławnych, wadowickich kremówek.

Pełni wrażeń po godzinie 21:00 grupa wróciła do Szydłowca. Wycieczka okazała się trafionym pomysłem, który na długo zostanie w pamięci uczniów.

info: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu