W dniach 13 i 15 września 2017 r. uczniowie klas III b, III e i klas I PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu wraz z opiekunami udali się na wycieczkę autokarową do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach.

Po drodze odwiedzili największe i najstarsze drzewo w Polsce „Dęba Bartka” w Zagnańsku. Po przybyciu na miejsce, ogromną atrakcją były zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach w Krainie Zabaw. Następnie udali się do Parku Miniatur. Z ciekawością obejrzeli wiele makiet przedstawiających zamki i obiekty obronne oraz zabytki sakralne i techniczne największe w regionie. Po zwiedzeniu Parku Miniatur przyszła pora na następny punkt wycieczki, a mianowicie  oceanarium „Oceanika.

Uczniowie mieli  możliwość podziwiania podwodnej flory i fauny z różnych zakątków świata podzielonych według miejsca ich występowania, a także zwierzęta wodne, które nie występują już w naturalnych warunkach i stanowią prawdziwe unikaty akwarystyczne.

Przewodnicy zabrali je w „podróż” po morzach, oceanach i rzekach opisując życie ich  mieszkańców. A było co podziwiać…Dzieci z zachwytem przyglądały się różnokolorowym rybom, płaszczkom, meduzom, sumom, groźnym rekinom i piraniom. Wrześniowy wyjazd był dla uczniów doskonałą okazją do połączenia edukacji, zabawy
i integracji zespołów klasowych. Był to dzień pełen wrażeń, który bez wątpienia dla dzieci będzie pięknym wspomnieniem.