Pierwszy dzień wycieczki zaczęliśmy w Zakopanem, gdzie z m. Ząb udaliśmy się na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy piękne Tatrzańskie widoki. Potem dotarliśmy do Term Chochołowskich – największego na Podhalu kompleksu basenów termalnych, gdzie młodzież mogła zrelaksować się i korzystać z wielu atrakcji oferowanych przez obiekt. Wieczorem zaś integrowaliśmy się na ognisku ze wspólnym pieczeniem kiełbasek. Nie obyło się także bez tańców, a zwłaszcza dobrze wypadliśmy tańcząc wraz z opiekunami „belgijkę”.

Drugiego dnia stolica Węgier przywitała nas piękną pogodą na Placu Bohaterów – miejscem stworzonym na obchody 1000-lecia Państwa Węgierskiego. Stamtąd udaliśmy się do bajkowego zamku Vajdahunyad . Wieczorem napawaliśmy się cudownym widokiem, jaki roztacza się ze Wzgórza Gellerta na najpiękniejszą część miasta. Panorama Pesztu z rzadkiej urody bryłą parlamentu i wstęgą Dunaju, nad którym rozpięty jest jeden z najładniejszych mostów – most łańcuchowy – tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć! W Budzie, której początki sięgają czasów  rzymskich zwiedzaliśmy Cytadelę. Mury tej budowli z położonym w jej wnętrzu kompleksem zamkowym pamiętają czasy wojen tureckich z XV  wieku. Największe wrażenie zrobił na nas kościół Macieja ze swoją piękną architekturą, oraz przypominająca swym wyglądem budowlę z baśni Wieżą Rybacką. Mieliśmy także okazję zobaczyć Pałac Prezydencki i uroczystą zmianę warty. Po spacerze wąskimi uliczkami starej siedziby królów węgierskich przekroczyliśmy Dunaj i znaleźliśmy się w tętniącym życiem Peszcie. To część stolicy Węgier pełna turystów, pięknej zabudowy, sklepików i kawiarni. Ograniczeni czasem zwiedziliśmy katedrę św. Stefana, przespacerowaliśmy się brzegiem Dunaju podziwiając tym razem z bliska gmach Parlamentu. Był czas na zakup pamiątek na najstarszej Hali Targowej Budapesztu. Wieczorami uczniowie mieli okazję spróbować dań kuchni węgierskiej podczas kolacji w Czardzie Węgierskiej, przy akompaniamencie węgierskiej kapeli. Jednakże wszyscy uczestnicy wycieczki jednogłośnie stwierdzili, że Budapeszt nocą prezentuje się najpiękniej! Stolica Węgier wieczorami tętni życiem i oferuje mnóstwo ciekawych form spędzenia czasu. Najcudowniejszą wieczorną atrakcją był rejs po Dunaju, gdzie mogliśmy zrobić mnóstwo zdjęć perełkom architektonicznym stolicy Węgier. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam również „Budapest Eye”, który ma 65 m wysokości i jest największym przenośnym kołem w Europie. Poważnie zastanawialiśmy się czy na niego wsiąść, ale znalazło się „ kilku wspaniałych”. Przeżycia były niesamowite, a nocne widoki na takiej wysokości naprawdę robią duże wrażenie!

W drodze powrotnej ostatniego dnia zwiedziliśmy m. in. Największą na Węgrzech budowlę sakralną- Bazylikę Esztergomską oraz Muzeum Marcepanu w Szentedre, gdzie podziwialiśmy ogromną kolekcję dzieł z marcepana.

Uważamy, że wycieczka była bardzo atrakcyjna i udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc poza granicami naszego kraju. Każdy znalazł dobrą dla siebie atrakcję. Pomimo lekkiego zmęczenia i oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, że kiedyś odwiedzimy jeszcze to wspaniałe miasto. Z niecierpliwością czekamy na następną wycieczkę!  

Pragniemy złożyć szczególne podziękowania Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, której przewodniczy Pani Jadwiga Kopycka za pomoc w realizacji wycieczki.

wegrychrapek1

 

Info: Aneta Sala & Marzena Myślińska