Pierwszym punktem wycieczkowej trasy było zwiedzanie Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kam. Od ponad 40 lat znajduje się tu druga, największa kolekcja militariów w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego. Na rozległym terenie oglądać mogliśmy wyjątkową kolekcję ciężkiego sprzętu bojowego zarówno z okresu II wojny światowej, jak i powojennego wyposażenia wojskowego, wielki kuter torpedowy, radziecki samolot transportowy i wiele pojazdów opancerzonych, broni i samolotów.

W drodze do Krajna zatrzymaliśmy się w Michniowie znanym z tragicznych wydarzeń w lipcu 1943 roku, kiedy w odwecie za pomoc partyzantom Niemcy spalili wieś, mordując niemal wszystkich jej mieszkańców. Po wojnie stworzono tam izbę pamięci. Obecnie dzięki pomocy fundacji Polsko – Niemieckie Pojednanie powstaje nowoczesny budynek mauzoleum. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o zagładzie Michniowa, w ciszy i skupieniu obejrzeli zgromadzone eksponaty oraz przejmujący film o tych tragicznych wydarzeniach.

W Krajnie leżącym u stóp Łysicy odwiedziliśmy Park Miniatur i Rozrywki. Podążając aleją mijaliśmy po drodze Krzywą Wieżę w Pizie, Coloseum, Wieżę Eiffla, Operę w Sidney, Fontannę Di Trevi, Łuk Triumfalny, Taj Mahal, Statuę Wolności, Biały Dom, Big Ben, Akropol, Piramidę Cheopsa i wiele innych dzieł światowej architektury wykonanych w skali 1:25

W parku znajdują się również jedyne w Europie miniatury nieistniejących już wież World Trade Center. Poza miniaturami światowej architektury w parku mogliśmy podziwiać dzieła natury takie jak Wulkan Etna czy Wodospad Niagara. O tym bardzo ciekawie opowiadał przewodnik. Towarzyszyła nam piękna pogoda, niezapomniane widoki wiosennej przyrody i panoramy Gór Świętokrzyskich. Dodatkową atrakcją pobytu w Krajnie był seans a kinie 6D.

Kolejny etap naszej wycieczki to Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim i tu zaskoczenie -jest to drugi wielkością po Centrum Nauki Kopernik tego typu obiekt w Polsce i tak niewiele osób o nim wie.

Sam budynek Centrum Nauki Leonardo robi ogromne wrażenie – to ponad 4 tys. metrów wystawienniczych na dwóch poziomach. Głowna ekspozycja to czasowa wystawa „Świat Leonarda da Vinci”. Do tej pory gościła ona m.in. w Mediolanie, Nowym Jorku, Tokio, Chicago. Podzamcze to pierwsze miejsce w Polsce, gdzie można ją zobaczyć.

Po wejściu do Centrum rzuciły nam się w oczy duże, drewniane, świetnie wykonane modele maszyn Leonarda da Vinci. Obok każdej z maszyn znajdują się plansze z wyjaśnieniem: co to, po co, dla kogo i kiedy Leonardo tworzył daną rzecz, oraz najważniejsza informacja – czy były to tylko mrzonki, czy też projekt został zrealizowany. Twórcy wystawy umieścili również interaktywne stanowiska, na których można bliżej przyjrzeć się danej konstrukcji, obejrzeć plany, a nawet samemu zbudować daną machinę. Część wystawy poświęcono dziełom malarskim Leonarda Obejrzeliśmy olbrzymich rozmiarów reprodukcją „Ostatniej Wieczerzy”. Mogliśmy więcej dowiedzieć się o jego najsłynniejszych obrazach, poznać historie, które towarzyszą postaciom uwidocznionym w jego pracach. Po czasie wolnym przeznaczonym na samodzielne eksperymenty uczniowie skorzystali z zajęć w laboratorium- warsztaty z mikroskopem.

Kolejny etap wycieczki to Mc Donalds w Kielcach, a po nim czekała na dzieciaki jeszcze jedna atrakcja – niespodzianka, którą do końca udało nam się zachować w tajemnicy -przejażdżka wozem bojowym BTR po okolicach Rejowa. Zostało to przyjęte z ogromnym aplauzem. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy wieczorem do domów.

Co najbardziej podobało się na wycieczce ? – Wszystko ! – to chyba najczęstsza odpowiedź.

wycieczkasadek1

wycieczkasadek2

wycieczkasadek3