To duże wyróżnienie dla Grupy Projektowej. Tylko 50 grup z całej Polski miało możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy. Jednym z kryterium wyboru zespołów, które zostały zaproszone na OPPM była ciekawa i innowacyjna forma prezentacji projektu. W wydarzeniu brało udział ok. 500 osób z całej Polski, eksperci, ludzie związani z edukacją i działaniami społecznymi, animatorzy oraz media. To wyjątkowe wydarzenie było podsumowaniem roku pracy uczestniczek i uczestników programów Centrum Edukacji Obywatelskiej z całej Polski. Po uroczystym otwarciu w Sali Wielkiej Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie w zabytkowej przestrzeni Arkad Kubickiego, zespoły mogły wymieniać się doświadczeniami, rozmawiać z ekspertami, osobami zaangażowanymi w sprawy publiczne, uczestniczyć w  kreatywnych warsztatach i dobrze się bawić.

Grupa uczniów z klasy 1a Publicznego Gimnazjum nr 1 w ZS im. Jana Pawła II w Szydłowcu brała udział w społecznym projekcie Młody Obywatel realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Młody Obywatel to ogólnopolski program, którego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym młodzi ludzie mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Tytuł tegorocznej edycji to: „Młody Obywatel na sportowo”, a tematyka dotyczyła szeroko pojętej aktywności fizycznej.

Gimnazjaliści do realizacji wybrali temat „Kronika sportowa”. Zadaniem grupy było zebranie od rodziców, dziadków i innych osób instrukcji starych gier i zabaw, ich dokumentacja, zachęcanie uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II do aktywnego udziału w poznanych grach w czasie przerw lekcyjnych, promowanie zdrowego stylu życia i prezentacja gier na szkolnym Festynie Zdrowia, który odbył się 23 maja 2016r. w ZS im. Jana Pawła II w Szydłowcu. Projekt był skierowany do społeczności lokalnej – uczniów szkoły(zarówno uczniów szkoły podstawowej jak i gimnazjum).

Dzięki udziałowi w projekcie członkowie grupy projektowej nauczyli się pracy w grupie, wytrwałości w dążeniu do celu, uwierzyli w swoje możliwości, nabrali pewności siebie. Przełamali swoją nieśmiałość przed prezentowaniem się przed społecznością lokalną. Pomogło im w tym uczestnictwo w warsztatach prowadzonych przez trenera CEO. W czasie rozmów z dziadkami, rodzicami i innymi starszymi osobami, nawiązali dialog międzypokoleniowy. Okazało się, że nie tylko komputer i telefon komórkowy lub inne urządzenia elektroniczne mogą dostarczyć rozrywki. Odkrywanie starych gier i zabaw to całkiem przyjemne zajęcie.

Udział uczniów w OPPM Warszawa 2016 był możliwy dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Artura Ludwa, który zapewnił uczestnikom transport do Warszawy. Dyrekcja, opiekunka grupy i uczniowie dziękują bardzo za okazaną pomoc i materiały promocyjne, które grupa przekazywała organizatorom OPPM i innym grupom projektowym.

Członkowie grupy projektowej: Banaszczyk Natalia, Büchner Alicja, Czubak, Weronika, Duda Weronika, Głuch Wiktoria, Grzmil Mateusz, Kaleta Michał, Kwapisz Wiktoria, Parszewska Julia, Rochniak Justyna, Sochacki Kacper, Sroka Oliwia, Tomczyk Patrycja, Tuszyński Szymon. Opiekunem grupy jest p. Anna Tokarska.

projektymlodziezowe1