Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu postanowili aktywnie włączyć się w życie społeczności lokalnej. Zainspirował ich do tego program Młody Obywatel, którego organizatorami są Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja BGK. Wspólnie z opiekunką p. Marianną Łaską wybrali temat „Rozegraj okolicę”. Zadaniem grupy było przygotowanie i przeprowadzenie gry miejskiej dla wybranych grup z lokalnej społeczności.

12 chętnych uczniów z werwą zabrało się do pracy. Na początku poszukali miejsc, które chcieliby ująć w grze. Następnie tworzyli scenariusz, uwzględniając historię, zabytki, jak również inne ciekawe obiekty i miejsca naszego miasta. 17 kwietnia uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez CEO, które pomogły młodym gimnazjalistom zrealizować swoje zamiary. Podczas kolejnych spotkań wymyślali zabawy i zadania umieszczając je w scenariuszu gry. Szukali sponsorów i partnerów strategicznych.

Następnie przeprowadzili próbną grę dla kolegów w celu wprowadzenia ewentualnych poprawek. Po dopracowaniu wszystkich szczegółów zaprosili klasy szóste z obu miejskich podstawówek na grę finałową.

Drużyny wyruszyły spod szkoły po wykonaniu zadania startowego. Podczas wędrówki po mieście grupy musiały wykonać kolejne dziesięć zadań, między innymi: odszukać ukrytych Żydów, którzy przekazali wskazówki jak odnaleźć skarb, odnaleźć herb Szydłowca, rozszyfrować tekst czy odnaleźć informacje na temat zabytków w starych księgach biblioteki pedagogicznej, zdobyć informacje od policji, wspiąć się na najwyższe wzniesienie w mieście w celu uzyskania kolejnych wskazówek, umiejętnie posłużyć się planem miasta itp. Ostatnia część gry odbyła się na terenie zamku Radziwiłłów, gdzie został ukryty skarb pod postacią czekoladowych, złotych monet.

W komnatach zamkowych przygotowano mały poczęstunek i uroczyste zakończenie gry, którą nazwano „Szydłowiecka gorączka złota”. Mimo, że w trakcie zabawy bardzo mocno się rozpadało i uczestnicy przemokli do suchej nitki to wszyscy świetnie się bawili poznając na nowo nasze miasto.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom.

W skład grupy projektowej weszli: Albert Siuda, Katarzyna Sodel, Katarzyna Wichucka, Aleksandra Korba, Aleksandra Kowalska, Alicja Łyżwa, Angelika Wilk, Adrian Wiśnios, Dominik Madej, Piotr Ślizak, Kryspin Kiernos, Mikołaj Nowak- opiekun: Marianna Łaska

gramiejska1

gramiejska2

gramiejska3

gramiejska4

gramiejska6

gramiejska7