O godzinie 14.oo 28 lutego na Rynku Wielkim w Szydłowcu spotkali się Ci, którzy w ten sposób chcieli oddać hołd niezłomnym żołnierzom, którzy walczyli z komunistami.

Szydłowiecki marsz miał kilka ważnych punktów na swojej trasie. Po wyjściu z Rynku, ulicą Kilińskiego, przeszedł na ulicę Kościuszki i zatrzymał się w Parku Niepodległości. Tam uczestnicy marszu, z tematycznymi banerami oraz biało – czerwonymi flagami zatrzymali się na chwilę. Pod pomnikiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Krzyżem Katyńskim kwiaty złożyli: Organizatorzy akcji, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, prezes szydłowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Zofia Pawlak oraz społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej – Marek Sokołowski. 

Z Parku Niepodległości II Szydłowiecki Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ulicą Zamkową przeszedł do szydłowieckiego Zamku. Po drodze uczestnicy głośno zaznaczali komu tego dnia oddawali cześć. Marsz skierował się najpierw na zamkową wyspę, gdzie odśpiewano hymn państwowy, odpalono race i wykonano grupowe zdjęcia. 

Punktem kulminacyjnym były występy artystyczne w sali kameralnej szydłowieckiego Zamku. Wystąpili: Aleksandra Michalska i Martyna Kaczmarczyk, Tomasz Kraska, Sylwia Kosno oraz Asia Kobel. Konferansjerem podczas tej części był Damian Ziółkowski. 

Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Głos zabrali Zofia Pawlak i Marek Sokołowski, a także organizatorzy: Michał Adamczyk, Piotr Kowalski oraz Mateusz Sasal. Wszyscy oni w dużym skrócie mówili o tym jak ważna jest dziś pamięć o bohaterach narodowych. 

Podczas tegorocznego II Szydłowieckiego Marszu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” udział wzięło około 200 osób. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że w przyszłym roku frekwencja będzie wyższa. Wszyscy zaangażowani w tę akcję są jednak zadowoleni, czego wyraz dał Michał Adamczyk w swoim wpisie na facebooku: Dajecie ogromną siłę do podejmowania kolejnych inicjatyw w naszym mieście. A więc działajmy dalej! Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny! – zakończył swój wpis przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej w Szydłowcu. 

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Lokalne uroczystości w Szydłowcu rozpoczną się o godzinie 10.oo w Parku Niepodległości. 

Fotoreportaż Moniki Szymkiewicz

Fotoreportaż portalu Nasz Szydłowiec