Pomnik usytuowany został na placu Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.

Pomysłodawcą budowy pomnika w Szydłowcu był Jan Piwowarczyk, przewodniczący Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Szydłowcu.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele św. Zygmunta, koncelebrowana przez absolwenta szydłowieckiego liceum arcybiskupa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego.

Ksiądz arcybiskup w słowie skierowanym do zebranych na mszy, mówił o tym jak niemiecki okupant w pierwszym rzędzie niszczył polską inteligencję. Zaznaczał jak ważna w dzisiejszych czasach jest pamięć, jak ważna jest tożsamość każdego z nas. Odczytał również listę nazwisk nauczycieli działających w szydłowieckiej Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

Po uroczystościach kościelnych, wszyscy udali się spacerem centrum miasta przed pomnik. Tam Jan Piwowarczyk przypomniał o idei powstania pomnika, jak rodził się pomysł na jego ostateczny wygląd, a także o działaniach konspiracyjnego nauczania w czasie wojny. Warto zapamiętać, że pomnik przedstawia okno, w którym stoi doniczka. Właśnie poprzez przesuwanie w odpowiednie miejsce doniczki, nauczyciele dawali uczniom znak, że mogę wejść na lekcję bezpiecznie.

Symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali: JE arcybiskup Wacław Depo metropolita częstochowski, Jan Piwowarczyk – przewodniczący komitetu budowy pomnika, Krystyna Waszczyk – emerytowany nauczyciel, Włodzimierz Górlicki – starosta szydłowiecki oraz Andrzej Jarzyński – burmistrz Szydłowca. Następnie delegacje: młodzieży, nauczycieli oraz samorządowców złożyły pod pomnikiem kwiaty oraz symboliczne znicze.

Głos zabrał również Sławomir Broniarz prezes zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Do uczestników uroczystości list skierowała Ewa Kopacz prezes Rady Ministrów, który odczytał starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki.

Następna część odbywała się już w budynku szkoły, gdzie wykład wygłosił dr Sebastian Piątkowski z IPN, pt. „Tajne nauczanie w dystrykcie radomskim”. Na zakończenie młodzież licealna wykonała montaż słowno – muzyczny. Młodzież otrzymała również Akt Opieki Nad Pomnikiem.

Za oprawę artystyczną podczas całej uroczystości odpowiadała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego. Część oficjalną pod pomnikiem poprowadziły: Anna Lużyńska oraz Laurencja Piasecka.

Pomnik stojący dziś u zbiegu ulic Kościuszki i Zamkowej, został zbudowany w 75. rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

{phocagallery view=category|categoryid=306|limitstart=0|limitcount=29|imageordering=5}