{phocagallery view=category|categoryid=57|limitstart=0|limitcount=17|detail=5|imageordering=5}

Katedra wypełniła się wiernymi kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem uroczystości. Przed godziną 11wyruszyła procesja , która przeszła z plebanii katedralnej do katedry. Nowego metropolitę w drzwiach świątyni powitał ks. infułat Marian Mikołajczyk jako prepozyt, czyli przewodniczący kapituły katedralnej.

Początek uroczystości poprowadził abp Celestino Migliore nuncjusz apostolski. To on odczytał pismo z nominacją papieża Benedykta XVI. Przekazał je potem arcybiskupowi Wacławowi Depo. Według kościelnego rytuału to znak jego łączności ze Stolicą Apostolską i Ojcem Świętym.

Po objęciu urzędu nowy metropolita częstochowski przewodniczył mszy, którą koncelebrowało kilkuset księży. Obecna była najbliższa rodzina abp Wacława Depo, licznie zgromadzeni wierni z rodzinnego Szydłowca, a wśród nich min. delegacje Urzędu Miejskiego na czele z burmistrzem Andrzejem Jarzyński, Powiatu Szydłowieckiego na czele ze starostą Włodzimierzem Górlickim, przedstawiciele rady miejskiej i powiatowej, przedstawiciele parafii Św. Zygmunta w Szydłowca na czele z księdzem proboszczem Adamem Radzimirskim, a także wiele innych delegacji z Szydłowca i okolic.

We Mszy Św. udział wzięły osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele świata akademickiego, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i wierni z Zamościa oraz Radomia.

Abp Wacław Depo obejmuje rządy w archidiecezji częstochowskiej po metropolicie Stanisławie Nowaku. Będzie piątym ordynariuszem w historii diecezji częstochowskiej- dziś archidiecezji.

Dla tych, którzy nie byli, albo nie widzieli w telewizji przygotowaliśmy możliwość obejrzenia filmu tutaj:

Źródło:// Urząd Miejski w Szydłowcu, Starostwo Powiatowe w Szydłowcu oraz TV Trwam