18 maja w dziesiątą rocznicę rozpoczęcia prac przy szydłowieckim zamku w ramach tzw. „Projektu Kluczowego” opublikowaliśmy artykuł pokazujący, że po takim czasie jeden z piękniejszych szydłowieckich zabytków, mówiąc kolokwialnie „sypie się”.
Opublikowaliśmy również zdjęcia, które są dowodem na słuszność użycia tego kolokwializmu. Temat od dłuższego czasu przewija się na forach facebookowych. W związku z tym postanowiliśmy zapytać burmistrza Szydłowca Artura Ludwa o nasz zamek. O to czy za jego kadencji prowadzone były jakiekolwiek prace remontowe, czy planowane są prace naprawcze, a także o to czy stan szydłowieckiego zamku był sprawdzany przez konserwatora zabytków i czy burmistrz zgadza się z internetowymi komentarzami, jakoby szydłowiecki Zamek został zaniedbany ja jego kadencji?
Oprócz tego co zakładały prace w ramach tzw. „Projektu Kluczowego” czyli programu „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza” w latach 2013 – 2014, burmistrz w odpowiedzi na nasze pytania wspomniał o 2020 roku, w którym realizowane było zadanie „Budowy przyłącza kanalizacji sanitarnej do budynku zamku w Szydłowcu. Roboty wykonane zostały w okresie od 9 listopada 2020 roku do 21 grudnia 2020 roku, w trakcie których wykonano przyłącze kanalizacji sanitarnej długości 117,50 mb wraz z pompownią ścieków. Ponadto wykonywane były bieżące naprawy m.in. naprawa odpływu rynny spustowej przy przybudówce kawiarni, naprawa tynków wewnętrznych poprzez usunięcie obicia glifów zaistniałe z bieżącego użytkowania, malowanie pomieszczeń, naprawa parkietu w pomieszczeniu na pierwszym piętrze.
3 kwietnia 2023 roku zlecono wykonanie ekspertyzy technicznej, która stwierdzi stan techniczny budynku oraz wskaże do wykonania ewentualne prace naprawcze. Termin wykonania ekspertyzy to, zgodnie z umową 30 września 2023 roku.
Odnośnie komentarzy w mediach społecznościowych dotyczących zaniedbania szydłowieckiego zamku w trakcie mojej kadencji to zupełnie się z nimi nie zgadzam. Żadne z moich działań nie doprowadziło do powstania ubytków w tynku czy też spękań murów. Zamek szydłowiecki jest obiektem zabytkowym, objętym nadzorem konserwatorskim. Naprawienie tego typu uszkodzeń nie jest możliwe, we własnym zakresie w ramach bieżących remontów. Przed przystąpieniem do takich robót konieczne jest uzyskanie pozwolenia konserwatora zabytków. Ponadto prace tego rodzaju muszą być prowadzone i nadzorowane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w robotach budowlanych prowadzonych przy zabytkach nieruchomych. Na bieżąco natomiast wykonywane są bieżące naprawy” – tłumaczył nam burmistrz Artur Ludew.
Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Ratusza dowiadujemy się również (oprócz zleconej ekspertyzy, na którą czekamy), że złożonych zostało szereg wniosków na dofinansowanie budynku zamku, które są w trakcie rozpatrywania. Złożone wnioski dotyczą zabezpieczenia i zachowania zabytkowego Zamku w Szydłowcu (m.in remont elewacji, zabezpieczenie murów przed zawilgoceniem, remont schodów zewnętrznych), zabezpieczenia zabytkowej fosy w Szydłowcu (m.in zabezpieczenie sztucznej wyspy, na które zlokalizowany jest zamek, uregulowanie brzegów fosy oraz cieku wodnego zasilającego fosę oraz wyeksponowania i zabezpieczenia zabytkowego Parku Radziwiłłowskiego (m.in wykonanie kompleksowych prac związanych z zagospodarowaniem parku). Realizacja wymienionych zadań uzależniona będzie od pozyskania środków finansowych na te cele.
Szydłowiecki Zamek jest jednym z najważniejszych obiektów architektury w naszej Gminie. Jestem miejscem wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”, jest miejscem sal ekspozycyjnych Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Od zawsze dbałość o Zamek jest wysoko na liście priorytetów naszego samorządu. Dbamy nie tylko o wnętrza Zamku, ale również o jego otoczenie. W trakcie mojej kadencji podjęliśmy działania mające na celu ożywienie tego miejsca oraz udostępnienie sal zamkowych jak największej liczbie osób w tym również turystom odwiedzającym nasze miasto. Dlatego przenieśliśmy pomieszczenia administracji SCK na ulicę Kolejową, a na pierwszym piętrze zamku przeprowadziliśmy remont oraz utworzyliśmy nową ekspozycję Pracowni Historii Szydłowca. Uruchomiona została kawiarnia „Fosa Cafe’, prowadzona przez Spółdzielnię Socjalną, a tym samym użytkowane są pomieszczenia na parterze zamku w sposób najbardziej pożądany przez mieszkańców, którzy często artykułowali potrzebę powrotu w zamkowej mury kawiarni. Atrakcyjności tego miejsca dodają również ustawione przed wejściem na dziedziniec zamkowy kamienne rzeźby przedstawiające św. Zygmunta i Zygmunta Karola Radziwiłła” – mówi burmistrz Szydłowca.
Szydłowiecki zamek to niewątpliwie jedna z zabytkowych perełek Szydłowca. W ostatnim czasie „gołym okiem” można zauważyć pogarszający się stan techniczny budowli o którym wspominaliśmy w maju. Zlecona ekspertyza z pewnością pozwoli na bardziej dogłębne zajęcie się problemem. Czekamy na nią z niecierpliwością podobnie jak na decyzje co do środków finansowych, które pomogą utrzymać zamek w dobrej kondycji dla kolejnych pokoleń.
Poniżej nasz poprzedni artykuł:
10 lat temu rozpoczęła się rewitalizacja szydłowieckiego zamku. Czy już nadaje się do remontu?