W spotkaniu z ich poezją uczestniczyło liczne grono słuchaczy, w tym Marian Frąk i Michał Kojara- szydłowieccy członkowie „Wikliny”.

To interesujące spotkanie z poezją pod hasłem „Poezja- Sztuka Słowa” przyniosło głębokie przeżycia duchowe, dało wiele wzruszeń a jego finałem był Turniej Jednego Wiersza, w którym udział wzięło kilkunastu literatów. Przewodniczącym jury konkursowego był Antoni Dąbrowski- literat, członek Związku Literatów Polskich, jednocześnie prezes Fundacji Regionalnej na rzecz Kultury w Starachowicach i redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego „Radostowa”.

Miłym zaskoczeniem było to, że wiersz Mariana Frąka z Szydłowca pod godłem „Pablo” liczył się w zmaganiach o nagrodę, ostatecznie zajmując 2 miejsce w konkursie. W ramach wyróżnienia autora wiersz o tytule „Kiedy umierają poeci” zostanie zamieszczony w najbliższym wydaniu miesięcznika „RADOSTOWA” w Starachowicach. Wydawnictwo ma siedzibę w Starachowicach, ale miesięcznik ma charakter regionalny, a nawet w pewnym sensie ogólnopolski i polonijny.

Szydłowieccy literaci Marian Frąk i Michał Kojara wystąpią wraz z kilkoma kolegami z klubu „Wiklina”, w ramach Kawiarni Literackiej, w programie satyrycznym (fraszki, humoreski, wiersze satyryczne i inne utwory) w MCK w Skarżysku Kam. w dniu 1 kwietnia 2016 r. o godz. 17.00 (Prima-Aprilis, ale to prawda) i już teraz zapraszają na to spotkanie zainteresowanych satyrą Szydłowian. Poniżej prezentacja utworów poetki Bernadetty Bąkowskiej i wyróżnionego w turnieju jednego wiersza utworu Mariana Frąka.

STARY CZŁOWIEK

Oddalony

od miłości

od młodości

o którym

nie śpiewają pieśni

na szachownicy życia

przesuwa dni

Pozwólcie mu

On chce tylko dokończyć

rozpoczętą partię…

Bernadetta Bąkowska Skarżysko Kam.

 

KIEDY UMIERAJĄ POECI – pamięci Leopolda Staffa i skarżyskiej poetki Bożeny Piasty (Twórczyni „Wikliny”)

płoną pochodnie polnych maków

czerwieńszych niż krew

wiatr skołataną głowę

składa w konary

posmutniałych drzew

cisza przechodzi

biała

jak pszenny chleb

a niebo płacze

najbliższą ulewą

kiedy umierają poeci

nieśmiertelnymi

stają się słowa

schwytane do wierszy

Marian Frąk Szydłowiec

Informuje: Michał Kojara – Grupa Literacka „Wiklina” w Skarżysku Kam.

 

 

Ps. Ponieważ niektórym komentatorom nie podobał się artykuł „Z Życia Szachowego ” a zwłaszcza to, że Marian Frąk należy do ścisłego grona polskich kompozytorów szachowych oraz fakt, że trenuje on młodych szydłowieckich szachistów ( a nie robi tego za pieniądze ) w ramach UKS „Korona” Szydłowiec w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Szydłowcu nie będę z nimi polemizował (choć naruszają oni moje dobra osobiste i Mariana Frąka), a malkontentów szachowych i innych nie zadowolonych kieruję na treningi szachowe do KS „Alternatywa ” Wojciecha Bednarczyka. W grudniu 2015 r. oraz w styczniu 2016 r. podpatrzyliśmy, że „Alternatywa” już trenuje. Wkrótce zacznie osiągać sukcesy! Dowodem na podjęcie treningów jest poniżej zamieszczone zdjęcie. Marian Frąk dołącza fraszkę na „Szydłowiecką Kużnicę Szachową”

SZYDŁOWIECKA KUŻNICA SZACHOWA

Szachowe talenty kują,

sami 12 miejsce zajmują!

Marian Frąk Michał Kojara- Sekretarz K.Sz. „Wieża” Szydłowiec

kawiarnialiteracka2