Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W minioną sobotę w ponad 1500 miastach i miasteczkach, na ulicach, placach, w bibliotekach, w parkach, wszędzie słychać było czytane na głos fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Wśród tych miejsc nie mogło oczywiście zabraknąć Szydłowca.

W sobotnie popołudnie, na skwerze marsz. Józefa Piłłsudskiego fragmenty „Ogniem i mieczem” oraz „Pana Wołodyjowskiego” czytali zaproszeni goście : Anna Kowalska, Paweł Bloch, Artur Koniarczyk, Sławomir Nojek, Adrian Dąbek, Łukasz Stasiak oraz młodzi aktorzy z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”: Mateusz Jodła, Jan Niewadzisz, Aleksandra Michalska, Piotr Szymczak, Laura Śliwa, Aleksandra Nowacka, Inga Klepaczewska, Weronika Jodła, Marlena Śliwa, Aleksandra Bialik, Wiktoria Koniarczyk, Wiktoria Pęksyk, Ada Mosiołek, Aleksandra Brzeźniak oraz Paweł Guzik.

Natomiast młodzież z Grupy Teatralnej „Zamczysko” specjalnie na ten dzień przygotowała inscenizację dwóch fragmentów „Potopu” – „W Wodoktach” i „Pojedynek Wołodyjowskiego z Kmicicem”. Wystąpili : Ewelina Biaduń, Aneta Korycińska, Olga Wojciechowska, Klaudia Kamińska, Michał Kowalczyk, Krystian Ruzik, Maciej Cender i Marcin Sawczuk. Rolę narratora i „przewodnika” po sienkiewiczowskiej „Trylogii” w czasie szydłowieckiego, wspólnego czytania pełniła Pani Irena Przybyłowska – Hanusz, która z właściwym sobie poczuciem humoru przybliżyła sylwetkę bohatera tegorocznego Narodowego Czytania – Henryka Sienkiewicza.

W miłej atmosferze wrześniowego, słonecznego popołudnia, mieszkańcy Szydłowca po raz kolejny udowodnili że utwory naszych największych pisarzy można czytać nie tylko z rodziną i znajomymi, wspólnie lub w pojedynkę, w domu, w ogrodzie, ale również na ulicy podczas czytelniczego happeningu na szydłowieckim skwerze.

Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które wzięły udział w sobotniej akcji, zarówno tym którzy odważyli się zmierzyć z niełatwym językiem jakim posługiwał się Sienkiewicz pisząc swoje dzieła, z tremą nieodzownie towarzyszącą publicznym wystąpieniom, jak i tym, którzy przybyli na skwer marszałka Józefa Piłłsudskiego w Szydłowcu aby wesprzeć występujących czy też po prostu posłuchać i przypomnieć sobie tekst i bohaterów Sienkiewiczowskiej „Trylogii ”. I już dziś zapraszają wszystkich do przyszłorocznego wspólnego czytania, które będzie poświęcone „Lalce” Bolesława Prusa .

 {phocagallery view=category|categoryid=290|limitstart=0|limitcount=6|imageordering=5}