Nieforemne bryłki gliny stopniowo przyjmowały postać ptaszków. Zachwyt dzieci wywołało, gdy okazało się, że wykonane przez nie ptaszki wydają dźwięk, identycznie jak te „prawdziwe” kupowane na stoiskach targów sztuki ludowej i kramach kiermaszowych.

Zajęcia warsztatowe budowy najprostszych narzędzi dźwiękowych prowadzili Anna i Rajmund Kicmanowie, zajmujący się ceramiką od ponad 20 lat. Państwo Kicmanowie znaleźli się w gronie laureatów V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Ich wyroby cieszą się powodzeniem wśród kolekcjonerów, prezentują je w galeriach i „Cepelii”. Wytworzone przez nich gliniane „cacka” podziwiać można także w szydłowieckim muzeum. To pod ich kierunkiem i czujnym okiem prawie 80 dzieci stworzyło swój pierwszy prawdziwy gwizdek gliniany. Artyści zabrali wykonane i podpisane przez dzieci ptaszki do wypalenia w swojej podwarszawskiej pracowni. Gwizdki po wysuszeniu i wypaleniu trafią do ich autorów za pośrednictwem Muzeum w styczniu 2017 roku.

Warsztaty odbyły się w ramach V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych realizowanego ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych Zarząd Główny w Lublinie i Fundacją „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło. Finalnym efektem działań konkursowych jest otwarta 9 grudnia wystawa „Warsztat, materia, dźwięk”, którą podziwiać można do końca marca 2017 roku w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

lepienie2 

lepienie3