Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek już od wielu lat kultywuje tradycję Nocy Kupały. 21 czerwca Szydłowianie nie przestraszyli się ulewnego deszczu i jak co roku tłumnie przybyli do Parku Radziwiłłowskiego, by wspólnie świętować WIANKI ‘ 2019.

Sobótkową noc ognia, wody, urodzaju, płodności, miłości i radości rozpoczęto wspólnym koncertem Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Tomasza Gila i Męskiego Zespołu Reprezentacyjnego – okolicznościowej męskiej grupy wokalnej złożonej z kilkunastu ochotników, entuzjastów wspólnego śpiewania.

Koncert zaczął się „Chodzonym” – polskim tańcem ludowym, zwanym też chmielowym, marszałkiem lub wolnym, który zaprezentowali aktorzy z teatru „U Radziwiłła”.

Po uroczystym korowodzie zabrzmiały polskie pieśni ludowe i biesiadne takie jak: “A tam koło dworu”, “Zielony mosteczek” czy “Ostatni mazur”, a także dwie pieśni Stanisława Moniuszki „Prząśniczka” i „Pieśń wieczorna” wykonane przez Żanetę Sasin – wokalistkę Miejskiej Orkiestry Dętej.

Gdy muzyczne prezentacje naszych rodzimych artystów dobiegły końca przyszła kolej na gościa specjalnego. W tym roku do Szydłowca przyjechał zespół BUMBUM ORKeSTAR – laureat XVIII festiwalu Nowa Tradycja. Za pomocą takich instrumentów jak klarnet, trąbka, akordeon, tuba i bułgarski bęben tapan grupa rozgrzewała zmokniętą deszczem publiczność. Zespół wykonał utwory inspirowane muzyką bałkańską i klezmerską, a także tradycyjną muzyką polską. Można też było m. in. usłyszeć utwory w języku romani, takie jak jak „Ederlezi” czy „Tutti Frutti Te Kelas”. Żywa, energetyczna muzyka przenikała się ze spokojnymi, lirycznymi utworami wprowadzającymi w tajemniczy nastrój.

Po dwóch koncertach przyszedł czas na widowisko plenerowe pt. „ŚWIĘTOJAŃSKA SCHADZKA” przygotowane przez Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” w reżyserii Sławy Lorenc Hanusz i Żanety Sasin. Pokaz składał się z tańców z pochodniami, chustami, wiankami oraz różnych tańców obrzędowych. Nie zabrakło także Białej Damy, która tańczyła na zamkowej baszcie. Tancerzom nie straszny był deszcz, który nie dawał za wygraną i na dobre zadomowił się nad zamkową wyspą.

Oprócz występów muzycznych aktorzy z teatru wykonali też trzy utwory muzyczne: Kajetan Górlicki przy akordeonowym akompaniamencie Dominika Żaka zaśpiewał „Twoją postać” Marka Grechuty, następnie w duecie z Żanetą Sasin wykonał polską wersję znanego przeboju Nika Cave’a i Kylie Minouge pt. „Tam, gdzie rosną dzikie róże”, a Natalia Dygas zaśpiewała nastrojową „Spóźnioną schadzkę” do słów Leśmiana.

Widowisko standardowo zakończyło się pokazem fajerwerków.

Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek pragnie serdecznie podziękować Wydziałowi Komunalnemu Urzędu Miejskiego za wystawienie w parku ławek dla publiczności, a także wszystkim przybyłym na tegoroczną Noc Sobótkową.

info: SCK „Zamek/ foto: Wiesław Wismont