Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek zaprasza na Wianki’ 2020! W tym roku impreza wyjątkowo odbędzie się we wrześniu.

W ramach wydarzenia odbędzie się pokaz widowiska plenerowego przygotowanego przez uczestników warsztatów budowania i animacji kukieł teatralnych. W widowisku wykorzystane zostaną kukły stworzone na zajęciach.

Słowiańska tradycja obchodów Nocy Kupały przepleciona będzie historią o wielokulturowym Szydłowcu, który był niegdyś domem dla Żydów, Włochów czy Szkotów. Reżyserem widowiska jest Jerzy Kaszuba – absolwent Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, aktor, reżyser i pedagog teatralny. Ze względu na pandemię widowisko odbędzie się w formie pokazu wideo.

A zaraz potem, już zupełnie na żywo, będzie można zanurzyć się w dźwiękach wyjątkowej muzyki zespołu „Tęgie Chłopy”, które zabrzmią na zamkowym dziedzińcu. Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny, repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy. Jak sami o sobie piszą – chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. Członkowie zespołu współtworzą wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Cała impreza transmitowana będzie na profilu facebook’owym organizatora.

Wrześniowe świętowanie będzie zwieńczeniem projektu „Wianki’ 2020”, w ramach którego odbyły się już warsztaty zielarskie, warsztaty budowania i animacji kukieł teatralnych, a 10 września odbędą się jeszcze warsztaty wicia wianków, które poprowadzi szydłowiecka mistrzyni florystyki.

Zapraszamy!

13 września godz. 19:00 – dziedziniec zamkowy

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie sckzamek.pl lub telefonicznie: 617 10 29 wew. 106. Regulamin wydarzenia dostępny jest na stronie sckzamek.pl w zakładce COVID-19.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym portalu „Nasz Szydłowiec”.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska2020.

Poniżej kilka fragmentów twórczości zespołu Tęgie Chłopy, dla zachęty 🙂