Ks. kanonik Józef Słaby, wieloletni proboszcz parafii św. Zygmunta w Szydłowcu zmarł 25 września 1995 roku w Szydłowcu.

Urodzony 1917 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w czasie II wojny światowej 1940 r. w Sandomierzu. Początkowo był wikariuszem w parafiach św. Wawrzyńca w Niekłaniu i św. Mikołaja w Wysokiej. Następnie był prefektem w Starachowicach, a potem w Końskich. Przez wiele lat pracował jako katecheta w miejscowych szkołach.

W czasie II wojny światowej był kapelanem AK-owskiego oddziału Potoka, należącego do obwodu Iłża. Posługiwał się wtedy pseudonimem Skład.

W latach powojennych utworzył nową parafię w Stąporkowie. W 1973 r. został proboszczem w Szydłowcu. Był nim do roku 1992, kiedy to przeszedł na emeryturę pozostając kanonikiem i rezydentem tej parafii. Jego następcą został ks. kanonik Adam Radzimirski, który jest proboszczem parafii św. Zygmunta do chwili obecnej.

Zmarł 25 września 1995 r. Dwa dni później zgodnie z jego ostatnią wolą został pochowany w Stąporkowie.

Do jego zainteresowań należała literatura i historia.

Przeglądając archiwalne numery Głosu Ziemi Szydłowieckiej z lat 90-tych XX wieku natrafiliśmy na dwie publikacje ks. kanonika Józefa Słabego, które w 22. rocznicę jego śmierci pozwolimy sobie opublikować. Jedna dotyczy czasów hitlerowskiej okupacji, druga zdaje się głosowania i odpowiedzialności społecznej podczas pierwszych wolnych wyborów samorządowych.