W 2022 roku mija 40 lat odkąd powstał zespół Azyl P. rockowy band prosto z Szydłowca! Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, Szydłowiec będzie miał okazję rock’n’rollowo uczcić to 40 – lecie!

Wszystko za sprawą Gminnego Zespołu ds. Rozwoju Turystyki powołanego przez Anetę Furmańską – wiceburmistrza Szydłowca, który kilka miesięcy temu złożył projekt do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w sprawie organizacji Wojewódzkiego Festiwalu Zespołów Rockowych im. Andrzeja Siewierskiego „Rock na Zamku”. Jak się okazało, udało się! A projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 145 tysięcy złotych!

Dla Gminnego Zespołu otrzymanie dofinansowania i organizacja jubileuszowego koncertu była jednym z najważniejszych zadań, które sobie założyli. Świadczy o tym fakt, że projekt został złożony po raz drugi (w pierwszej edycji uzyskał za mało głosów). Uporczywość członków zespołu działającego przy wiceburmistrz opłaciła się.

Jakby tego było mało Gminny Zespół ds. Rozwoju Turystyki zawnioskował do burmistrza o to, aby z okazji jubileuszu 40 – lecia zespołu Azyl P. w Szydłowcu został namalowany mural i to taki pokaźnych rozmiarów. Mural ma pojawić się na całej ścianie jednego z bloków Osiedla PKS i ma przedstawiać zespół Azyl P. To będzie pierwszy takich rozmiarów mural w naszym mieście.

Po ogłoszeniu wyników głosowania Budżetu Obywatelskiego Mazowsza i radości ze zdobycia ponad 145 tysięcy złotych pojawiły się nieporozumienia (niepotrzebnie podsycane) które na szczęście okazały się przedwczesne.

Do burmistrza Szydłowca Artura Ludwa wpłynął list od fanów zespołu Azyl P., którzy wyrazili swoje zaniepokojenie tym, że podczas swojego jubileuszowego koncertu na scenie w Szydłowcu nie wystąpi zespół Azyl P. Brzmi to oczywiście absurdalnie, ale fani jak i zespół mieli prawo tak pomyśleć, co wynikało z pewnych niedomówień i nieszczegółowego zarysu koncepcji projektu złożonego do BOM.

TUTAJ załączamy list fanów Azylu P., który otrzymał burmistrz Szydłowca.

Na szczęście obawy fanów okazały się przedwczesne o czym świadczy odpowiedź, której udzielił burmistrz Szydłowca w której czytamy m.in.

W odpowiedzi na Państwa obawy, wyjaśniam iż koncepcja zorganizowania w/w festiwalu jest tylko zarysem przygotowanym na potrzebę uzyskania dofinansowania tej inicjatywy. ..Koncepcja ta w żaden sposób nie pomija Zespołu Azyl P, wręcz przeciwnie, ma na celu uhonorowanie jego twórczości.

TUTAJ pełna treść odpowiedzi

Wiceburmistrz Aneta Furmańska, wraz z Gminnym Zespołem ds. Rozwoju Turystyki (który przygotował zwycięski projekt) chce spotkać się z członkami zespołu, a nawet przedstawicielami fanów. Spotkanie ma mieć charakter konsultacyjny, a jego zwieńczeniem będzie wypracowanie ostatecznej formy całego festiwalu jak i roli byłych i obecnych członków kultowego zespołu Azyl P., w tym jego występu jako gwiazdy wieczoru.

Z naszych informacji wynika, że od początku pojawienia się pomysłu organizacji Festiwalu im. Andrzeja Siewierskiego pomysłodawcom nawet przez głowę nie przeszło, aby Azyl P. nie mógł wystąpić na swoim koncercie jubileuszowym. Wkradło się totalne nieporozumienie. Szczegóły nie były ustalane na etapie projektu, ponieważ czekano na efekt głosowania. Teraz jest czas i miejsce na porozumienie w kwestiach szczegółowych.

Wszyscy, fani zespołu, mieszkańcy Szydłowca, liczymy na to, że uda się dojść do porozumienia, a przyszłoroczny jubileusz zespołu Azyl P. będzie jednym z największych muzycznych wydarzeń w historii Szydłowca.

Festiwal imienia Andrzeja Siewierskiego, urodzinowy koncert Azylu P., gość (lub goście) specjalny jubileuszu, mural przedstawiający Azyl P. itp. Wydaje się, że to będzie godne uczczenie 40 – lecia najbardziej znanego zespołu muzycznego, który narodził się w Szydłowcu. Zespołu, który wylansował takie hity jak m.in „Mała Maggie”, „Chyba umieram”, „Och, Lila” czy „Kara śmierci”, które w latach 80-tych podbijały najważniejsze listy przebojów w Polsce.

Niech zwycięży rock’n’roll!

foto główne: Cezary Szymkiewicz, dla „Nasz Szydłowiec”


Zespół Azyl P. swoją muzyczną przygodę rozpoczął blisko 40 lat temu w 1982 roku w Szydłowcu. Pierwszy skład stworzyli: Andrzej Siewierski, Marcin Grochowalski, Dariusz Grudzień i Leszek Żelichowski. Ten ostatni opuścił zespół po pierwszych sukcesach i hitach, a na jego miejsce pojawił się Jacek Perkowski „Perkoz”, który grał w zespole do zawieszenia działalności w 1986 roku. Pierwsza próba reaktywacji Azylu P. nastąpiła w 1996 roku. W 2004 roku do sieci trafiły takie utwory jak „Buty Czerwone” czy „Pod wiatr”, które zwiastowały kolejną próbę powrotu na scenę. „Buty czerwone” stały się hitem wśród fanów zespołu. Niestety w 2007 roku Andrzej Siewierski popełnił samobójstwo rzucając się pod pociąg. Po jego śmierci, Dariusz Grudzień basista zespołu organizował muzyczne wydarzenia poświęcone pamięci Andrzeja, które zawsze cieszyły się ogromną popularnością. W 2015 roku zespół reaktywował się. Tymczasowym wokalistą był Marcin Czyżewski, na gitarze znów zagrał „Perkoz”, nagrane zostały akustyczne wersje „Chyba umieram” i „Małej Maggie”. Na Festiwalach poświęconych Andrzejowi pojawiają się Marek Piekarczyk, Muniek Staszczyk, Krzysztof Jaryczewski, Juan Carlos Cano, Ania Rusowicz, Ania Brachaczek czy Titus z Acid Drinkers. W 2017 roku wydana zostaje płyta Azyl P. & Przyjaciele – Koncert w Trójce. Wokalistą Azylu P. zostaje Maciej Silski (zwycięzca programu „Idol” w 2005 roku) z którym zespół nagrywa premierową piosenkę pt. „Co ja Wiem”.