Po raz jedenasty w Mirowie zorganizowano Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek.Kolędowanie miało miejsce w czwartek, 10 stycznia 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Bieszkowie Dolnym.

Na tle pięknej dekoracji przy licznie zgromadzonych, zaproszonych gościach, nauczycielach, opiekunach, wokalistach i ich rodzicach, zaprezentowano najpopularniejsze kolędy i pastorałki. Ze świątecznym repertuarem, na scenie stanęli wykonawcy z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbijowie Małym oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Bieszkowie Dolnym. W sumie wystąpiło 42 młodych artystów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i interpretacyjne w sześciu kategoriach:

Kategoria I: klasa 0

Kategoria II: klasy I-III

Kategoria III: klasy IV-VI

Kategoria IV: klasy VII-VIII

Kategoria V: kolęda lub pastorałka w języku angielskim i/lub niemieckim

Kategoria VI: chór.

Festiwal od jedenastu lat łączy w sobie tradycyjny zwyczaj kolędowania z niesamowitymi aranżacjami znanych utworów, stwarza możliwość wysłuchania oraz śpiewania najpiękniejszych pieśni bożonarodzeniowych. Uczniowie zaprezentowali niebywały talent wokalny i artystyczny. Dobór repertuaru do możliwości uczniów, przeniósł słuchaczy w najpiękniejsze regiony muzycznego świata kolęd. Tegoroczną edycję Festiwalu uświetnił piękny taniec z szarfami, przygotowany przez uczennice klas O i VII do wzruszającego utworu wykonanego przez Emilię Kamienik. Publiczność bardzo gorąco przyjęła również występ pierwszego na terenie gminy Mirów dziecięcego zespołu ludowego „Radosne nutki”, który łączy w sobie brzmienie tradycyjnej muzyki ludowej, z klasycznym brzmieniem pełnym radości, ekscytacji i muzycznych uniesień.

Po wysłuchaniu wszystkich artystów, głos zabrała dyrektor PSP w Bieszkowie Dolnym pani Pelagia Olszewska, która podziękowała zgromadzonym za tak podniosłe pielęgnowanie tradycji śpiewania kolęd i złożyła wszystkim noworoczne życzenia. Następnie głos zabrali wójt gminy Mirów Artur Siwiorek oraz ksiądz Krzysztof Świątek -proboszcz parafii Gąsawy Rządowe, którzy podkreślili, że musimy dbać o nasz skarb narodowy, jakim jest kolędowanie. By go nie zgubić, musimy śpiewać kolędy w naszych mieszkaniach i wspólnie w rodzinach.

Pani dyrektor w towarzystwie wójta Artura Siwiorka oraz księdza Krzysztofa Świątka wręczyła statuetki dyrektorom szkół oraz dyplomy wszystkim wykonawcom. Dodatkową nagrodą, oprócz satysfakcji, były upominki i słodki poczęstunek dla każdego wokalisty. Miłe słowa popłynęły także w stronę organizatorów tej wyjątkowej uroczystości. Panie: Celina Chruściel, Marta Piętek i Magdalena Boros dołożyły wszelkich starań, aby Festiwal przebiegł w niepowtarzalnej atmosferze. Najmilsze są jednak słowa uznania od słuchaczy, które potwierdzają, że Gmina Mirów ma się czym pochwalić na muzycznej scenie.

info: Urząd Gminy Mirów 

foto: PSP w Bieszkowie Dolnym